Trwa ładowanie...

Zamiast placu Zwycięstwa plac Kaczyńskiego. Radni przywrócili starą nazwę

Od początku roku patronem placu w centrum Łodzi jest Lech Kaczyński. Taką decyzję podjął wojewoda wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości. Z tym nie zgadzają się radni, którzy przywrócili starą nazwę sprzed dekomunizacji. - Nie chcemy w Łodzi kultu Lecha Kaczyńskiego - przekonują.

Zamiast placu Zwycięstwa plac Kaczyńskiego. Radni przywrócili starą nazwęŹródło: Shutterstock.com
d4e7lpf
d4e7lpf

Samorządowcy z Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zagłosowali za zmianą nazwy placu Lecha Kaczyńskiego w Łodzi. - Nie chcemy w Łodzi kultu Lecha Kaczyńskiego - mówiła radna Urszula Niziołek-Janiak.

Prezydent Lech Kaczyński został patronem placu w centrum miasta 1 stycznia. Decyzję w tej sprawie podjął łódzki wojewoda Zbigniew Rau.

ZOBACZ WIDEO: Dekomunizacja ulic w polskich miastach

Radnym zależało na tym, by jak najszybciej przegłosować zmianę nazwy placu. Dlaczego? 6 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o dekomunizacji. Nowe przepisy utrudnią samorządom możliwość zmiany zdekomunizowanych nazw patronów ulic i placów. Od soboty będzie wymagana zgoda Urzędu Wojewódzkiego oraz IPN.

d4e7lpf

W przypadku placu Zwycięstwa Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że nazwa została ustanowiona w 1945 roku i nawiązuje do zwycięstwa Związku Radzieckiego nad hitlerowskimi Niemcami. Według nich, plac musiał zostać zdekomunizowany.

Inaczej nazwę placu interpretują radni PO i SLD. Według nich symbolizuje polskie zwycięstwo nad Bolszewikami w 1920 roku. Tym samym samorządowcy chcą uniknąć generowania dodatkowych kosztów wynikających z zmiany tabliczek z adresami.

Ten pomysł nie spodobał się radnym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - To haniebna debata, za którą stoi Hanna Zdanowska. To działania polityczne, które mają uderzyć w pamięć Lecha Kaczyńskiego - komentował samorządowiec Sebastian Bulak.

Podczas rady miasta przegłosowano starą-nową nazwę placu Zwycięstwa. Za tą uchwałą zagłosowało 25 radnych, 12 było przeciwko.

d4e7lpf

Co dalej?

Wszystko teraz zależy od wojewody, do którego trafi uchwała. Od teraz Zbigniew Rau ma dwa tygodnie na publikację dokumentu w Dzienniku Uchwał Województwa Łódzkiego. Tym samym nowa nazwa będzie obowiązywać po dwóch tygodniach od opublikowania uchwały.

To jednak nie wszystko. Wojewoda ma 30 dni na formalno-prawną analizę uchwały po to, by upewnić się, że nie ma podstaw do uchylenia dokuemntu. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie łódzki wojewoda zmienił plac Zwycięstwa na plac Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: TVN24

d4e7lpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7lpf
Więcej tematów