Trwa ładowanie...
nagrody
14-01-2017 11:06

Zamiast pieniędzmi płacą kliknięciami. Nowy trend podbija sieć!

Żebranie stało się sposobem na życie nie tylko dla bezdomnych. Obecnie częściej przeczytasz na Facebooku „daj lajka”, niż usłyszysz na ulicy „daj złotówkę”. Polacy zasypują Internet swoimi prośbami, bo liczą, że w zamian dostaną nowy telefon, weekend w luksusowym hotelu, darmowy tatuaż, a nawet możliwość wzięcia udziału w treningu ulubionej drużyny piłkarskiej.

Zamiast pieniędzmi płacą kliknięciami. Nowy trend podbija sieć!Źródło: Wikimedia, Facebook.com
d2v61g1
d2v61g1

Pod koniec 2016 roku furorę na Facebooku zrobiło wydarzenie „Sylwester z Andrzejem Dudą”, do którego dodało się 24 tysiące osób. Teraz ci, którzy nie wyłączyli powiadomień o nowych wpisach są zasypywani propozycjami wzięcia udziału w różnego rodzaju wyzwaniach.

Jeden z użytkowników napisał: „Jeżeli pod tym zdjęciem będzie 5 tysięcy lików i 5 tysięcy komentarzy, to dostanę od Was jakiś telefonik? Podejmujecie się wyzwania?”. Reakcja sklepu internetowego, który został oznaczony w poście była natychmiastowa: „„Podejmujemy! 10 tysięcy polubieni posta i 10 tysięcy polubień naszej strony i iPhone7 w wybranym kolorze wędruje do Ciebie”. Są już tysiące takich wpisów!

(fot. Facebook.com/sylwesterzandrzejemduda)
Źródło: (fot. Facebook.com/sylwesterzandrzejemduda)

Zbieracze lajków liczą na darmowe podarunki, a firmy na szybką i skuteczną reklamę w sieci. Niestety mechanizm nawiązywania tego typu transakcji na dużych grupach facebookowych daje całkowicie odwrotny efekt od zamierzonego.

d2v61g1

Po pierwsze rzadko udaje się uzbierać wyznaczoną liczbę klików, a po drugie jest to słaby zysk dla marki, ponieważ kojarzenie się z żebrolajkami raczej odpycha niż zachęca do zakupów.

(fot. Facebook.com/paragonrzuconyzpogarda)
Źródło: (fot. Facebook.com/paragonrzuconyzpogarda)

Niektórzy administratorzy internetowych sklepów już to zauważyli i zdecydowanie sprzeciwiają się temu zjawisku. To nie jest darmowa reklama, tylko darmowe zaniżanie prestiżu firmy. My również zachęcamy do NIE brania udziału.

oprac.: Klaudia Stabach

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj