Trwa ładowanie...

Zamachowiec z Notre Dame to dziennikarz nagrodzony przez UE

Napastnik, który we wtorek zaatakował policjanta patrolującego plac przed katedrą Notre Dame w Paryżu, przyrzekł wierność dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu w nagraniu wideo znalezionym podczas rewizji w jego mieszkaniu – poinformowało TVP. Jak z kolei donosi portal infowars.com, zamachowiec, zidentyfikowany jako Massip Farid Ikken, otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla dziennikarzy za walkę z dyskryminacją.

Share
Zamachowiec z Notre Dame to dziennikarz nagrodzony przez UEŹródło: PAP/EPA, fot: YOAN VALAT
d43tfj7

Pochodzący z Algierii 41-letni napastnik został zatrzymany i przebywa w szpitalu po tym, jak jeden z funkcjonariuszy patrolu postrzelił go w trakcie wtorkowego ataku – informuje agencja AFP, nie podając więcej szczegółów.

Mężczyzna został postrzelony w klatkę piersiową. Był uzbrojony w młotek; miał przy sobie również noże kuchenne.

Jak donosi portal infowars.com, Massip Farid Ikken w 2009 roku otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla dziennikarzy walczących z dyskryminacją. Zamachowiec wówczas mieszkał w Szwecji, gdzie uzyskał tytuł magistra i pracował jako dziennikarz. Artykuł, za który Ikken otrzymał nagrodę „Razem przeciw dyskryminacji!” (EU Commission’s National Journalist Prize Against Discrimination), dotyczył rasizmu wobec migrantów.

d43tfj7

Jak w uzasadnieniu stwierdziła komisja, artykuł podnosił problem „osób ubiegających się o azyl, które nie mają dostępu do opieki medycznej, przez co są zmuszone szukać jej u wolontariuszy wśród personelu medycznego i innych osób”.

Jak informował we wtorek francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, zamachowiec podczas ataku krzyczał: „To za Syrię” (gdzie Francja interweniuje w koalicji przeciw Państwu Islamskiemu – dop. red.) i podał się za „żołnierza kalifatu”.

Określenie to używane jest w odniesieniu do samozwańczego kalifatu powołanego w czerwcu 2014 roku przez ekstremistyczną sunnicką organizację zbrojną tzw. Państwo Islamskie. Na razie ISIS nie wzięła na siebie odpowiedzialności za atak przed Notre Dame.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d43tfj7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43tfj7
d43tfj7
Więcej tematów