Trwa ładowanie...

Zamachowiec z Notre Dame to dziennikarz nagrodzony przez UE

Napastnik, który we wtorek zaatakował policjanta patrolującego plac przed katedrą Notre Dame w Paryżu, przyrzekł wierność dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu w nagraniu wideo znalezionym podczas rewizji w jego mieszkaniu – poinformowało TVP. Jak z kolei donosi portal infowars.com, zamachowiec, zidentyfikowany jako Massip Farid Ikken, otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla dziennikarzy za walkę z dyskryminacją.
Share
Zamachowiec z Notre Dame to dziennikarz nagrodzony przez UE
Źródło: PAP/EPA, Fot: YOAN VALAT
d46xwco

Pochodzący z Algierii 41-letni napastnik został zatrzymany i przebywa w szpitalu po tym, jak jeden z funkcjonariuszy patrolu postrzelił go w trakcie wtorkowego ataku – informuje agencja AFP, nie podając więcej szczegółów.

Mężczyzna został postrzelony w klatkę piersiową. Był uzbrojony w młotek; miał przy sobie również noże kuchenne.

Jak donosi portal infowars.com, Massip Farid Ikken w 2009 roku otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla dziennikarzy walczących z dyskryminacją. Zamachowiec wówczas mieszkał w Szwecji, gdzie uzyskał tytuł magistra i pracował jako dziennikarz. Artykuł, za który Ikken otrzymał nagrodę „Razem przeciw dyskryminacji!” (EU Commission’s National Journalist Prize Against Discrimination), dotyczył rasizmu wobec migrantów.

d46xwco

Jak w uzasadnieniu stwierdziła komisja, artykuł podnosił problem „osób ubiegających się o azyl, które nie mają dostępu do opieki medycznej, przez co są zmuszone szukać jej u wolontariuszy wśród personelu medycznego i innych osób”.

Jak informował we wtorek francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, zamachowiec podczas ataku krzyczał: „To za Syrię” (gdzie Francja interweniuje w koalicji przeciw Państwu Islamskiemu – dop. red.) i podał się za „żołnierza kalifatu”.

Określenie to używane jest w odniesieniu do samozwańczego kalifatu powołanego w czerwcu 2014 roku przez ekstremistyczną sunnicką organizację zbrojną tzw. Państwo Islamskie. Na razie ISIS nie wzięła na siebie odpowiedzialności za atak przed Notre Dame.

d46xwco

Podziel się opinią

Share
d46xwco
d46xwco
Więcej tematów