Trwa ładowanie...
d2wf7pi

Zamach w Stambule. Dr Krzysztof Liedel: wszystko wskazuje na Państwo Islamskie

Uderzenie w osoby cywilne i obcokrajowców pozwala sądzić, że zamachu w Turcji dokonało Państwo Islamskie - powiedział na antenie Polsat News dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas. Zauważył, że organizacje kurdyjskie z reguły obierają inne cele. - Atakują symbolikę państwa - policję, wojsko czy urzędników - wyjaśnił ekspert ds. terroryzmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turecka policja w pobliżu miejsca zamachu.
Turecka policja w pobliżu miejsca zamachu. (PAP/EPA, Fot: STR)
d2wf7pi

Lidel dodał, że prawdopodobnie dżihadyści z ISIS wydadzą oświadczenie w sprawie zamachu dopiero po tym, jak zamachowiec zostanie zatrzymany lub zabity. - Myślę, że zostanie zatrzymany, choć tureckie służby po czystkach związanych z puczem mogą być osłabione - dodał dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Ekspert dodał, że mamy do czynienia z inną sytuacją niż przed świętami w Berlinie. - Tam działał samotny wilk, a w Turcji - chociażby ze względu na jej położenie geograficzne - za przygotowaniami stała raczej większa grupa - powiedział dr Liedel w rozmowie z Polsat News.

- Niestety jestem pewny, że czekają nas kolejne zamachy. Przeciwdziałania utrudnia zmiana taktyki dżihadystów na ataki pojedynczych zamachowców - stwierdził ekspert, zaznaczając, że zagrożona jest nie tylko Turcja, ale i cała Europa.

- Służby w Turcji mogą być ostatnio osłabione, ale mają jednak duże doświadczenie z terroryzmem. Tego brakuje służbom w innych krajach Europy, także w Polsce - dodał.

oprac. A. Jastrzębski

d2wf7pi

Podziel się opinią

Share

d2wf7pi

d2wf7pi
Więcej tematów