Trwa ładowanie...
d2ksqks
d2ksqks
terroryzm

Zamach w Bagdadzie. W centrum eksplodowały dwie bomby, co najmniej 21 osób nie żyje

Atak terrorystyczny w Iraku. W stolicy kraju, Bagdadzie, wybuchły dwie bomby. Nie żyje 21 osób, a nawet kilkadziesiąt może być rannych. W tej chwili nikt nie przyznał się do zamachu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ksqks

Jak podały służby, rannych w ataku zostały 43 osoby, ale liczba ta może się zwiększyć. Lokalna policja podała, że do eksplozji doszło w bardzo zatłoczonej dzielnicy handlowej, wśród małych sklepów i straganów.

Według wstępnych ustaleń ładunki zdetonował zamachowiec - samobójca. Na razie nikt nie przyznał się do tego aktu terroru. Lokalne władze są jednak przekonane że stoją za nim bojownicy Państwa Islamskiego.

d2ksqks

Irackie wojska od 17 października prowadzą ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu z rąk IS. Władze ogłosiły rozpoczęcie drugiej fazy tej operacji, polegającej na opanowaniu wschodniej części miasta.

Choć iracki premier Hajder al-Abadi zapowiadał, że Mosul będzie odbity do końca roku, postęp operacji jest wolniejszy. Tłumaczy się to troską o bezpieczeństwo mieszkańców Mosulu, którzy w większości pozostali w mieście. Wcześniej spodziewano się, że zdecydują się oni opuścić swoje domy. We wtorek Abadi zapowiedział, że do wyparcia IS z Iraku potrzeba jeszcze trzech miesięcy.

Szacuje się, że Mosulu, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w jego stolicy, Bagdadzie.

d2ksqks

Podziel się opinią

Share

d2ksqks

d2ksqks
Więcej tematów