Trwa ładowanie...
04-11-2014 09:30

Zamach w Arabii Saudyjskiej. Pięć osób rozstrzelanych pod meczetem

Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w ataku uzbrojonych napastników w zamieszkanym głównie przez szyitów regionie na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Do incydentu doszło w dniu szyickiego święta Aszura.

Share
Zamach w Arabii Saudyjskiej. Pięć osób rozstrzelanych pod meczetemŹródło: AFP, fot: Hassan Ammar
d13r0lx

Strzelanina miała miejsce tuż przed północną we wsi Al-Dalwa w guberni Al-Ahsa w Prowincji Wschodniej (Asz-Szarkijja) - poinformowała lokalna policja.

Z informacji mieszkańców zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że wiernych zaatakowano, gdy wychodzili z meczetu, po obchodach święta Aszura.

Nie wiadomo na razie, kto dopuścił się ataku. Według policji grupa uzbrojonych napastników przyjechała samochodem pod meczet i otworzyła ogień do tłumu.

d13r0lx

Aszura jest obchodzona 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą (w środkowym Iraku) z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

Aszura jest największym świętem w roku dla szyitów, którzy stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. Regularnie to szyickie święto naznaczone jest przemocą ze strony rebeliantów sunnickich.

d13r0lx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13r0lx
d13r0lx
Więcej tematów