Trwa ładowanie...
d2le7r8
d2le7r8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zalegalizowano pigułkę aborcyjną we Włoszech

Włoska Agencja ds. Leków (AIFA) zezwoliła w czwartek na wprowadzenie na krajowy rynek pigułki aborcyjnej RU486, kończąc tym samym procedurę, która trwała niemal dwa lata. Przeciwko decyzji ostro wystąpili przedstawiciele Kościoła katolickiego - informuje agencja Associated Press.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2le7r8

AIFA rozpatrzyła pozytywnie, stosunkiem głosów 4 do 1, wniosek o możliwość wprowadzenia RU486 na rynek włoski. Wniosek złożyła w listopadzie 2007 roku francuska firma Exelgyn; we Francji pigułka aborcyjna jest legalna od ponad 20 lat.

Włoska agencja zdecydowała, że RU486 nie będzie dostępna w aptekach, a o jej użyciu będą mogli zdecydować jedynie lekarze w szpitalach.

Po zakończeniu posiedzenia jeden z członków zarządu AIFA poinformował, że pigułkę będzie można stosować "tylko do 49. dnia ciąży, czyli przed siódmym tygodniem".

d2le7r8

Decyzja agencji wzbudziła ostrą krytykę ze strony Watykanu oraz niektórych członków rządu Silvio Berlusconiego.

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita, biskup Elio Sgreccia powiedział, że pigułka "nie jest lekarstwem, ale śmiertelną trucizną". Zagroził także ekskomuniką "lekarzowi, kobiecie i wszystkim, którzy popychają ją do użycia pigułki".

Podsekretarz stanu we włoskim MSW Alfredo Mantovano uważa, że "decyzję podjęto tak, jakby chodziło o lekarstwo na gorączkę, a nie o środek pozbawiający kogoś życia". Z kolei chadecki deputowany Luca Volonte powiedział, że "zatriumfowała kultura śmierci".

Aborcja jest we Włoszech legalna od 1978 roku. Lekarze mają jednak prawo do odmówienia wykonania zabiegu, jeśli "nie pozwala im na to sumienie". Z tej możliwości korzysta według oficjalnych danych 70% włoskich ginekologów. W 2008 roku we Włoszech dokonano oficjalnie 121 406 aborcji.

d2le7r8

Podziel się opinią

Share

d2le7r8

d2le7r8
d2le7r8
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów