Załamanie pogody: ostrzeżenia IMGW dla połowy kraju. Uwaga na burze, grad i silny wiatr

Weekend dla mieszkańców północno-wschodniej, wschodniej i centralnej Polski nie zapowiada się najlepiej. Przedsmak tego odczuwają już teraz. IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami, ulewnymi deszczami, gradem i silnym wiatrem. Niestety, w sobotę i niedzielę, pogoda też nie będzie nas rozpieszczać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burze nad Polską o godzinie 15 w piątek
Burze nad Polską o godzinie 15 w piątek (Windy.com/screen)
WP

O godzinie 14 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał przed burzami w ośmiu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i wschodniej części woj. wielkopolskiego. Pół godziny później, grzmiało już w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

blitzortung.org/screen
Podziel się

Burzom towarzyszą opady deszczu od 5 do 15 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru o prędkości ponad 70 kilometrów na godzinę. Miejscami pada także grad.

WP

Weekend także będzie deszczowy i burzowy

Na pogodny i słoneczny dzień mogą w sobotę liczyć jedynie mieszkańcy zachodniej Polski - od województwa zachodniopomorskiego po Dolny Śląsk. Niestety, na pozostałym obszarze (w pasie środkowym i wschodnim) nadal dominować będzie zmienna aura - na niebie wypiętrzone chmury kłębiaste przeplatać się będą ze słonecznymi chwilami i od czasu do czasu popada przelotny deszcz, a około południa i po południu dodatkowo pojawią się pojedyncze burze.

WP

Popołudniowe burze w pasie wschodnim (od Podlasia po Podkarpacie) będą gwałtowne z intensywnym deszczem i porywistym wiatrem dochodzącym do 80 km/h. Miejscowo można spodziewać się opadów gradu.

W ciągu dnia termometry wskażą maksymalnie od 21-22 st. C na wschodzie do23-27 st. C na zachodzie Polski.

W niedzielę tylko na zachodzie i na południowym wschodzie możemy liczyć na słoneczną pogodę. Na pozostałym obszarze kraju (czyli w centrum i na wschodzie) dalszy ciąg dynamicznej aury - wypiętrzone chmury kłębiaste przeplatać się będą z promieniami słońca i od czasu do czasu popada przelotny deszcz i pojawiać się będą lokalne burze.

Uważajmy, bo nadal na wschodzie (od Mazur i Podlasia przez Mazowsze po Lubelszczyznę) popołudniowe burze będą gwałtowne z intensywnym deszczem (lokalnie możliwy grad) i porywistym wiatrem dochodzącym do 80 km/h.

WP

W ciągu dnia termometry na przeważającym obszarze wskażą maksymalnie od 23-26 st. C. Chłodniej będzie na południowym wschodzie - słupek rtęci wskaże maksymalnie 20-22 st. C.

Źródło: Cumulus, IMGW

Polub WP Wiadomości
WP
WP