Zakupy z drugiej ręki sposobem na inflację. Robimy je coraz chętniej
Ostatnie miesiące nie oszczędzają portfeli Polaków, ale jednocześnie nie spada zainteresowanie zakupami odzieży czy elektroniki. Zmienia się natomiast sposób kupowania i coraz częściej zwracamy się w kierunku rzeczy używanych. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić, ale również być bardziej eko.
Zakupy z drugiej ręki jeszcze do niedawna nie cieszyły się zbytnią popularnością, ale od kilku lat ten trend się zmienia. Producenci dóbr oraz platformy zakupowe promują odpowiedzialne obchodzenie się z rzeczami, a do tego należy między innymi wprowadzanie do obiegu tego, czego już nie używamy lub co okazało się nietrafionym zakupem. Dzięki temu można dać rzeczom drugie życie, zamiast np. je wyrzucać. Kupujący z kolei mogą często za ułamek ceny nabyć pełnowartościowe przedmioty, które będą im służyć jeszcze przez długi czas. Inną kategorią sprzedających i kupujących są kolekcjonerzy, którzy dzięki łatwemu dostępowi do internetowych serwisów, takich jak np. Allegro Lokalnie, mogą sprzedawać lub kompletować swoje kolekcje wyjątkowych przedmiotów.
Co kupujemy w internecie?
Według badania Online Resale in Poland 2021, przeprowadzonego przez PMR na zlecenie Allegro Lokalnie wartość internetowego rynku handlu przedmiotami z drugiej ręki wyniosła prawie 6 mld zł. Transakcje kupna i sprzedaży rzeczy używanych pomiędzy osobami prywatnymi odpowiadają za 65,3 proc. rynku. Trendy zmieniają się wraz z sytuacją w kraju i na świecie oraz sezonem. Na przykład podczas pandemii dużą popularnością cieszyły się gry komputerowe, drukarki i skanery. Jak to wygląda w praktyce? – Jeśli chodzi o Allegro Lokalnie, widzimy, że nasi klienci coraz chętniej poszukują przedmiotów używanych w kategoriach takich jak dom i ogród czy kolekcje i sztuka – dzięki czemu zanotowaliśmy w nich wzrost odpowiednio o 75 i 50 proc. Ze względu na nadchodzący okres grzewczy w ostatnim czasie widzimy szczególne zainteresowanie kategoriami, które są z nim związane – opałem, przewodami grzejnymi, kolektorami czy bojlerami – zdradza Marek Skomorowski, Head of C2C/Classifieds w Allegro Lokalnie.
Moda na rzeczy z drugiej ręki
Badanie Online Resale in Poland 2021 zostało przeprowadzone na grupie 2,5 tys. dorosłych mieszkańców Polski. Wyłania się z niego ciekawy obraz tego, jakie używane rzeczy jesteśmy skłonni kupować. Na pierwszym miejscu jest moda, która stanowi aż 58 proc. transakcji. Dalej znajdują się elektronika z wynikiem 35 proc. oraz dom i ogród z zainteresowaniem na poziomie 30 proc. W przypadku mody dominują panie, a kategoria odzieży damskiej to aż 68 proc. transakcji. W elektronice rządzą laptopy z wynikiem 29 proc. Faworytem z kategorii dom i ogród są dekoracje i ozdoby (30 proc.). Jeżeli mielibyśmy dalej brnąć w upodobania płci, to kobiety wybierają przede wszystkim modę, zdrowie i urodę oraz artykuły dla dzieci. Mężczyźni zwracają się w kierunku elektroniki, artykułów motoryzacyjnych oraz sportowych.