Zakonnicy uczcili rocznicę deportacji św. Maksymiliana Kolbego do Auschwitz
Franciszkanie upamiętnili w 65. rocznicę deportacji św. Maksymiliana Kolbego do niemieckiego obozu Auschwitz. W celi śmierci zakonnika, w podziemiach bloku 11, modlitwę zmówił franciszkanin bp Stanisław Dowlaszewicz.
Około 30 franciszkanów i Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego przeszło spod bramy "Arbeit macht frei" przed Ścianę Straceń na dziedzińcu bloku 11 byłego obozu, gdzie złożyli kwiaty. Stąd skierowali się do celi śmierci świętego Maksymiliana. Wieczorem w kościele w Centrum Świętego Maksymiliana biskup Dowlaszewicz, który przyjechał z Boliwii, odprawi mszę świętą.
W niedzielę modlitwę w celi św. Maksymiliana Kolbego zmówił papież Benedykt XVI, który pielgrzymował do byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
Święty Maksymilian Kolbe został deportowany do obozu Auschwitz 28 maja 1941 roku. Jako więzień został zarejestrowany następnego dnia.
Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. W czasie wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów.
Franciszkanin i misjonarz ojciec Maksymilian Kolbe w obozie otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 r., po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową.
Ojciec Kolbe zmarł po dwóch tygodniach męki, 14 sierpnia 1941 r., w podziemiach bloku 11, jako ostatni z osadzonych. Uśmiercony został dosercowym zastrzykiem fenolu. Dokonał tego Hans Bock, kryminalista przeniesiony z obozu Sachsenhausen. W 1941 r. był on starszym bloku w więźniarskim szpitalu obozowym.
Franciszek Gajowniczek przeżył wojnę. Zmarł w 1995 r. w Brzegu na Opolszczyźnie w wieku 94 lat. Pochowany został na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.
Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r.
Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło oraz ofiarę Maksymiliana Kolbego. Prowadzą je zakony: Franciszkanów oraz Misjonarek Niepokalanej - Ojca Kolbego.