Trwa ładowanie...

Zakończyło się spotkanie Petra Poroszenki i Władimira Putina w Mińsku

Późnym wieczorem zakończyło się spotkanie Petro Poroszenki i Władimira Putina w Mińsku. Prezydenci Ukrainy i Rosji rozmawiali o konflikcie na Ukrainie. - Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy i Unii Europejskiej niesie ze sobą ryzyko dla Rosji - oświadczył Putin podczas konferencji prasowej. Poroszenko z kolei powiedział, że osiągnięto porozumienie o rozpoczęciu konsultacji między rosyjskimi i ukraińskimi strażnikami granicznymi. Według Poroszenki przywódcy państw Euroazjatyckiej Unii Celnej poparli jego plan pokojowego uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Share
Zakończyło się spotkanie Petra Poroszenki i Władimira Putina w Mińsku
Źródło: AFP, Fot: Sergei Bondarenko
d2wje48

- Rosja dołoży wszelkich starań, aby doprowadzić do rozpoczęcia procesu pokojowego. Szybkie zakończenie rozlewu krwi na Ukrainie i rozpoczęcie politycznych negocjacji to najważniejsze tematy naszej rozmowy - mówił Putin. - Porozumie między stronami jest niezbędne, bo Rosja nie ma wpływu na wszystko, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie - podkreślał.

d2wje48

- Osiągnęliśmy pewne porozumienia. Potwierdziliśmy, że grupa kontaktowa powinna wznowić swoją pracę. Uważamy, że musimy wznowić dialog w kwestiach energetyki, w tym również poruszyć problem gazu. Prowadzimy konsultacje odnośnie wznowienia tych rozmów - zapewnił prezydent Władimir Putin.

Jednocześnie, zapytany o żołnierzy rosyjskich zatrzymanych na Ukrainie, Putin odparł: Rosyjscy żołnierze mogli przekroczyć granicę z Ukrainą przez przypadek w trakcie kontrolowania granic.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania była umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską. Władimir Putin podkreślił że, niesie ona duże zagrożenie dla rosyjskiej gospodarki. Wymienił m.in. inne normy techniczne i fitosanitarne obowiązujące we Wspólnocie, które utrudnią wymianę handlową i współpracę przemysłową między obydwoma krajami. - Do 12 września mają zostać sformułowane propozycje odnośnie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią - oświadczył.

d2wje48

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział po rozmowach w Mińsku, że wkrótce będzie opracowany plan obustronnego zawieszenia broni na wschodzie kraju. Dodał, że osiągnięto porozumienie o rozpoczęciu konsultacji między rosyjskimi i ukraińskimi strażnikami granicznymi. Według Poroszenki przywódcy państw Euroazjatyckiej Unii Celnej poparli jego plan pokojowego uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrain

- Zostanie przygotowana mapa drogowa po to, by jak najszybciej będzie to możliwe uzgodnić przerwanie ognia, ale ono musi mieć absolutnie dwustronny charakter - oświadczył Poroszenko.

Ukraiński prezydent przyznał, że rozmowy w Mińsku były "poważne i kompleksowe".

- Dyskusja była bardzo trudna, ale ciekawa - ocenił z kolei Klimkin w ukraińskiej telewizji z Mińska. - Jestem naprawdę dumny z tego, jak ją prowadził prezydent Ukrainy, znając umowę jako człowiek, który prowadził rozmowy i który wie, co z nią robić dalej.

d2wje48

Klimkin podkreślił, że dla Ukrainy sprawą podstawową jest pokój i deeskalacja sytuacji w Donbasie. - Najważniejsze to dokładnie rozumieć, czego potrzeba, aby zrealizować plan pokojowy Petra Poroszenki. Mam nadzieję, że zdołamy znaleźć rozwiązanie - dodał.

Spotkanie odbyło się po wielostronnych rozmowach z udziałem przedstawicieli Ukrainy, UE i Unii Celnej, które szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton określiła jako "pozytywne".

Według ITAR-TASS obaj prezydenci mieli też dojść do porozumienia w sprawie pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy

d2wje48

Podziel się opinią

Share
d2wje48
d2wje48
Więcej tematów