Trwa ładowanie...

Zakończył się egzamin maturalny z angielskiego na poziomie podstawowym

• Język angielski to najczęściej wybierany przedmiot na obowiązkowej maturze z języka obcego nowożytnego
• Egzamin zdawany jest zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej
• Pisemne matury z angielskiego odbywają się 6 maja. Egzaminy ustne trwać będą przez całą majową sesję egzaminacyjną

Zakończył się egzamin maturalny z angielskiego na poziomie podstawowymŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
dqt1haz
dqt1haz

Około godziny 11.00 zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Przebiegał spokojnie - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzamin rozpoczął się po godzinie 9.00. Trwał 120 minut.

Arkusze egzaminacyjne z angielskiego na poziomie podstawowym rozwiązywane w piątek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu.

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

dqt1haz

Chęć zdawania na maturze języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 254 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 89 proc. z nich. Część z nich w piątek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym; rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 131 tys. abiturientów.

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w piątek pisali egzamin z angielskiego. Razem z nich piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są wśród nich zarówno osoby, które przystępują do matury po raz pierwszy, wcześniej nie zadały egzaminu z tego przedmiotu, zdały go, ale chcą uzyskać lepszy wynik lub dobierają jeszcze jeden przedmiot do zdanych wcześniej. Takich osób jest łącznie kilkanaście tysięcy w całym kraju.

Także wśród abiturientów z wcześniejszych roczników język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Również wśród nich są osoby, które będą zdawać egzamin z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

dqt1haz

Drugim najchętniej wybieranym od lat przez maturzystów językiem obcym jest język niemiecki. Tak jest też w tym roku - wśród tegorocznych absolwentów liceów i techników egzamin z niemieckiego zdawać chce 21,5 tys. osób. Egzamin z tego języka odbędzie się 12 maja. Na kolejnych miejscach znalazły się - rosyjski, który wybrało 5,9 tys. maturzystów. Egzamin z rosyjskiego odbędzie się 18 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 19, 20 i 23 maja.

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego; chodzi o język białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości przeprowadzone zostaną 24 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków: kaszubskiego i łemkowskiego.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

dqt1haz

Tegoroczni absolwenci, którzy zdają maturę według nowych zasad, muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić do sześciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym, w tym języki obce.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka ojczystego.

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja, ustnych - do 27 maja.

dqt1haz

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie między 1 a 17 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 23 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-26 sierpnia.

dqt1haz

Pisemna matura z angielskiego – jak wygląda?

Pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego zdawać można na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Arkusze z poszczególnych zakresów różnią się od siebie stopniem trudności oraz czasem trwania egzaminu. Matura z angielskiego sprawdza następujące kompetencje językowe absolwentów: umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność rozumienia tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz umiejętność skomponowania wypowiedzi pisemnej.

dqt1haz

Pierwsze dwie części mają charakter zamknięty (test wielokrotnego wyboru, zadania typu prawda/fałsz). Polecenia do zadań sprawdzających znajomość środków językowych są zamknięte dla poziomu podstawowego, natomiast na poziomie rozszerzonym mogą przybrać różną formę. Ostatnie zadanie w arkuszu dotyczy stworzenia wypowiedzi pisemnej.

Na egzaminie z zakresu podstawowego należy napisać tekst użytkowy składający się od 80 do 130 słów, rozwijający przy tym cztery wskazane kwestie. Maturzyści, który przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym, będą zobligowani do napisania tekstu argumentacyjnego na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Wypowiedź musi zawierać się w przedziale od 200 do 250 słów. Maksymalnie maturzyści mogą zdobyć w obu arkuszach 50 punktów. Aby egzamin został zaliczony, wystarczy zdobyć 30% z nich.

Jak wygląda ustna matura z angielskiego?

Ustna forma matury z angielskiego pozbawiona jest podziału na poziom podstawowy i rozszerzony. Głównym celem tego egzaminu jest sprawdzenie kompetencji komunikacyjnych zdającego oraz ocena jego sprawności mówienia w języku obcym. Sam egzamin rozpoczyna się od wylosowania przez maturzystę zestawu pytań, który następnie przekazuje się egzaminatorowi. Typowy zestaw poleceń składa się trzech zadań. Pierwsze z nich polega na odegraniu z egzaminującym wskazanych ról i odbyciu rozmowy. Drugie to opis załączonej ilustracji oraz udzielenie odpowiedzi na trzy pytania zadane przez egzaminatora. Ostatnie zadanie polega wygłoszeniu monologu na podstawie dołączonego do zestawu tekstu stymulującego oraz na odpowiedzeniu na dwa pytania zadane przez osobę przeprowadzającą egzamin. Łącznie maturzysta może otrzymać 30 punktów. Minimalny próg, jaki musi przekroczyć zdający, by uznać egzamin za zdany, wynosi 9 punktów.

Matura z angielskiego – czas trwania i harmonogram

Pisemna matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym zaplanowana jest na piątek 6 maja o godzinie 9:00. Zdający będą mieć dokładnie 120 minut na rozwiązanie wszystkich poleceń zawartych w arkuszu. Egzamin na poziomie rozszerzonym odbędzie się w tym samym dniu o godzinie 14:00, a czas pracy wynosi 150 minut. Egzaminy ustne z języka angielskiego odbywają się w terminie 4-27 maja według harmonogramów szkolnych ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Matura ustna z angielskiego trwa około 15 minut.

Matura język angielski 2016 – dozwolone pomoce naukowe

Przystępujący do matury z języka angielskiego abiturient powinien mieć przy sobie tylko i wyłącznie dokument tożsamości oraz długopis (lub pióro) z czarnym tuszem. Zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym, obowiązuje całkowity zakaz korzystania z urządzeń mobilnych i elektronicznych. Zdający nie mają również możliwości posługiwania się słownikami.

dqt1haz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqt1haz
Więcej tematów