Matura 2016 – informacje o egzaminie, terminy, przedmioty
• 4 maja rozpoczynają się matury
• Tegoroczni absolwenci szkół średnich obowiązkowo zdają egzamin z języka polskiego, matematyki, języka obcego i jednego wybranego przedmiotu
• Sesja egzaminacyjna potrwa do 27 maja
04.05.2016 | aktual.: 10.05.2016 15:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Matura jest państwowym egzaminem przeprowadzanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Test ten nie tylko sprawdza stan wiedzy absolwentów szkół średnich, ale także zastępuje dawne wstępne egzaminy na uczelnie wyższe. Uczniowie nie mają obowiązku przystępować do matury. Samo świadectwo dojrzałości nie jest też dokumentem poświadczającym zdobycie wykształcenia na szczeblu średnim. Obecnie maturę przeprowadza się w dwóch formułach – tzw. „starej” oraz „nowej”. Warianty te różnią się od siebie wymaganym od uczniów materiałem ujętym w podstawie programowej oraz liczbą obowiązkowych egzaminów.
Czytaj także:
Matura 2016 – dla kogo egzamin w "nowej" formule?
"Nowy" wariant matury przeznaczony jest dla następującej grupy uczniów:
Absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, kończących naukę w roku szkolnym 2015/16
Absolwentów liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli naukę w roku szkolnym 2014/15
Absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich
Osób posiadających świadectwo lub inny dowód uzyskania wykształcenia średniego, nieuprawniający do podjęcia studiów na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
W "nowej" formule egzaminu maturalnego uczniowie mają obowiązek przystąpić do sprawdzianu na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a na dodatek do co najmniej jednego testu na poziomie rozszerzonym z wybranego przez siebie przedmiotu. Oprócz tego w ramach "nowej" matury przeprowadzane są dwa egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści mogą też oczywiście podejść do pisemnych sprawdzianów z innych przedmiotów na obu poziomach.
Matura 2016 – dla kogo egzamin w "starej" formule?
Matura w „starej” formule skierowana jest do następującej grupy osób:
Absolwentów techników z lat 2005/06 – 2014/15
Absolwentów liceów ogólnokształcących z lat 2004/05 – 2013/14
Osób, które w roku szkolnym 2015/2016 uzyskają lub wcześniej uzyskały świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych.
W "starej" formule przystępujący do matury abiturienci zobowiązani są podejść do trzech testów pisemnych – z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wszystkie na poziomie podstawowym) oraz dwóch egzaminów ustnych – z języka polskiego oraz języka obcego. Maturzyści mają też prawo podejść dodatkowo do pisemnych egzaminów z innych przedmiotów, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Matury 2016 – terminy
Maturalny maraton tradycyjnie rozpocznie się od podstawowego egzaminu z języka polskiego. Uczniowie przystąpią do niego 4 maja punktualnie o godzinie 9:00. Dzień później maturzyści zmierzą się z podstawowym arkuszem zadań z matematyki, a 6 maja podejdą do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Do 27 maja przeprowadzane będą natomiast egzaminy ustne (według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych). Szczegółowy terminarz matur w roku 2016 znaleźć można na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Co można wnieść na maturę?
Każdy przystępujący do egzaminu dojrzałości maturzysta powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający jego tożsamość (najlepiej dowód osobisty) oraz długopis lub pióro z czarnym atramentem. Podczas egzaminu z matematyki dozwolone jest korzystanie z prostego kalkulatora, linijki, ołówka oraz cyrkla. Przed samym przystąpieniem do rozwiązywania zadań rozdane zostaną przez członków komisji specjalne broszury ze wzorami matematycznymi. Na egzamin nie można wnosić napojów, jedzenia oraz maskotek. Zabrania się również korzystania ze wszelkich urządzeń elektronicznych i mobilnych.
Czytaj także:
W. Chentkiewicz