Zakończono ekshumację ciała Przemysława Gosiewskiego
Zakończyła się ekshumacja ciała Przemysław Gosiewskiego na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. - Niestety, dokumentacja z oględzin i sekcji zwłok śp. Przemysława Gosiewskiego przekazana przez prokuraturę rosyjską zawiera tak poważne nieprawidłowości, że ich przyczyn nie jesteśmy w stanie wyjaśnić bez przeprowadzenia ekshumacji i sekcji. Ekshumacja i sekcja są przykrą koniecznością procesową - mówi Wirtualnej Polsce mec. Rafał Rogalski.
Na miejscu byli m.in. prokuratorzy i inspektor sanitarny. Na cmentarz nikt nie został wpuszczany, wszystkie wejście były zabezpieczone przez żandarmerię wojskową. Na cmentarzu w czasie ekshumacji nie było nikogo z rodziny Gosiewskiego
Ekshumacja rozpoczęła się rano po godzinie piątej. Około ósmej na teren cmentarza w asyście Żandarmerii Wojskowej wjechał karawan. Wcześniej żandarmeria zabezpieczała wszystkie wejście na teren nekropolii.
Ireneusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, powiedział dziennikarzom przed cmentarzem, że z rodziną ustalony został termin pochówku Gosiewskiego.
Mec. Rafał Rogalski w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że w przypadku śp. Przemysława Gosiewskiego wojskowa prokuratura ma poważne wątpliwości, czy sekcja została przeprowadzona w sposób prawidłowy, a tym samym, czy mechanizm spowodowania skutku śmiertelnego oraz przyczyny śmierci zostały przez stronę rosyjską określone w sposób zgodny z rzeczywistością.
- Zachodzące rażące nieprawidłowości powodują, że nie ma też pewności czy sekcja w ogóle została przeprowadzona, a tym samym czy przekazana przez prokuraturę rosyjską dokumentacja nie została spreparowana. Wątpliwości dotyczą również warstwy identyfikacyjnej zwłok - tłumaczy mec. Rogalski.
Podkreśla też, że wbrew wielokrotnie powtarzanym twierdzeniom minister Kopacz żaden z polskich lekarzy nie był podczas przeprowadzania sekcji zwłok.
- Strona rosyjska nie dopuściła żadnego z polskich prokuratorów do sekcji. Dokumentacja sekcyjna dotarła do Polski dopiero po siedmiu miesiącach od przeprowadzenia tych czynności. W mojej ocenie wszystkie te okoliczności wespół ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym rodzą uzasadnione podejrzenia co do preparowania materiału dowodowego przez stronę rosyjską. Mam nadzieję, że mimo upływu blisko dwóch lat polscy biegli będą w stanie wyjaśnić zachodzące rozbieżności, a przede wszystkim ustalić rzeczywisty mechanizm i przyczyny śmierci śp. Przemysława Gosiewskiego - mówi mec. Rogalski.
Zaznacza, że dokumentacja sekcyjna przekazana przez prokuraturę rosyjską wskazuje na rażące nieprawidłowości, co stworzyło konieczność przeprowadzenia ekshumacji i sekcji zwłok.
- To była ostateczność, bowiem Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie mimo przeprowadzenia bardzo wielu czynności procesowych, jak chociażby zgromadzenie przeżyciowej dokumentacji medycznej, także przesłuchania świadków, nie zdołała wyjaśnić i rozstrzygnąć powstałych rozbieżności. Nie wdając się w szczegóły, polegają one na tym, że - przy uwzględnieniu oczywistych następstw związanych z uczestnictwem w zdarzeniu lotniczym - cechy anatomiczne i stan zdrowia zmarłego wskazane w dokumentacji z oględzin i sekcji zwłok różnią się w sposób zasadniczy od cech anatomicznych i stanu zdrowia za jego życia. Z tych względów nie możemy uznać tej dokumentacji za wiarygodną, a tym samym niepodobnym uznać za wiarygodne rosyjskie wnioski co do mechanizmu i przyczyn śmierci śp. Przemysława Gosiewskiego - tłumaczy mec. Rogalski
Już w piątek rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa poinformował, że prokuratura wojskowa zarządziła ekshumację zwłok Przemysława Gosiewskiego w związku z wątpliwościami w dokumentacji sądowo-medycznej. Dodał, że czynność ta odbędzie się w najbliższym czasie.
Wojskowy wyjaśnił również, że spotkanie prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z wdową po pośle PiS Beatą Gosiewską i jej pełnomocnikiem mec. Rafałem Rogalskim odbyło się pod koniec lutego. - W czasie spotkania prokuratorzy poinformowali o swoich zamierzeniach procesowych, przedstawiając wszystkie szczegóły zaplanowanej czynności - powiedział płk Rzepa.
NPW wskazała ponadto, że "prokuratura nie podejmuje tego typu decyzji ad hoc; do jej podjęcia muszą być spełnione określone przesłanki formalno-prawne oraz musi być zgromadzony odpowiedni materiał dowodowy, w oparciu o który może nastąpić tego typu rozstrzygnięcie procesowe".
- Po analizie materiałów prokuratorzy doszli do wniosku, że ekshumacja i sekcja są nieodzowne - powiedział mec. Rogalski. Przypomniał, że pierwszy wniosek w sprawie ekshumacji Gosiewskiego skierował do WPO już w lipcu 2010 r., później wniosek ten był przez niego ponawiany.
Z powodu wątpliwości dotyczących stwierdzeń zawartych w otrzymanej z Rosji dokumentacji sądowo-lekarskiej w sierpniu zeszłego roku prokuratura ekshumowała inną z ofiar katastrofy - Zbigniewa Wassermanna. Jedna z konkluzji ekspertyzy dokonanej po ekshumacji przez polskich biegłych, którą ujawniła w grudniu prokuratura, wskazywała, że w rosyjskiej opinii z sekcji zwłok Wassermanna były błędy. Błędy te nie podają jednak w wątpliwość głównych wniosków rosyjskiej opinii - ocenili wtedy polscy biegli.