Trwa ładowanie...
d3thl9j

Zakaz wypowiedzi w Polskim Radiu. Helsińska Fundacja Praw Człowieka reaguje

W odpowiedzi na nieustające zamieszanie wokół Polskiego Radia, jego prezes Agnieszka Krzemińska wydała pracownikom stacji zakaz wypowiedzi do innych mediów. Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to poważne ograniczenie wolności słowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja poparcia dla odchodzących dziennikarzy Trójki Photo by Mateusz Slodkowski
Demonstracja poparcia dla odchodzących dziennikarzy Trójki Photo by Mateusz Slodkowski (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, Fot: SOPA Images)
d3thl9j

Według zarządzenia pracownicy Polskiego Radia nie mogą wypowiadać się w innych mediach bez zgody rzecznika prasowego. Powinien on także znać wcześniej temat rozmowy. Zakazuje się także "osobistych dygresji na tematy związane z kwestiami politycznymi, religijnymi czy obyczajowymi". Co więcej, cenzura dotyczy także prywatnych profili pracowników w mediach społecznościowych.

Nowo wydane rozporządzenie jest pokłosiem zamieszania, które od połowy maja towarzyszy radiowej Trójce. Wszystko zaczęło się od tego, że utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" został zdjęty z legendarnej listy przebojów Marka Niedźwieckiego. To zdarzenie zapoczątkowało falę odejść z radia i zmiany na stanowiskach dyrektorskich. Nowym dyrektorem stacji został Jakub Strzyczkowski.

Newsroom: Kuba Strzyczkowski ma nadzieję, że pani prezes słucha Trójki

I choć Strzyczkowski to wieloletni dziennikarz Trójki, który budzi zaufanie u redaktorów stacji, to musi się porozumieć z prezes Agnieszką Krzemińską. Gdy tylko Strzyczkowski został mianowany na nowe stanowisko, zaczął meblować radio po swojemu, dając przy tym rozliczne wypowiedzi do mediów. Uwagę dziennikarzy szczególnie przyciągnęły przeprosiny, które z jego ust usłyszał Marek Niedźwiecki.

d3thl9j

Owe przeprosiny miały też znaleźć się - na prośbę Strzyczkowskiego - na stronie internetowej Trójki. Jednak decyzją zarządu radia, ta publikacja została zablokowana.

Ostra krytyka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Trudno pozbyć się wrażenia, że wprowadzony zakaz jest skierowany właśnie przeciwko nowemu dyrektorowi Trójki. Portal Wirtualne Media poprosił o komentarz do tej sytuacji przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

d3thl9j

HFPC w swojej opinii powołuje się na art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, mówiący o wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji oraz na art. 5 Prawa prasowego o swobodzie wypowiedzi.

"Generalny zakaz kontaktowania się z mediami, połączony z niezwykle szerokim zakazem także innych publicznych wystąpień (o ile tylko dotyczą jakiekolwiek aktywności pracodawcy), stanowi niedopuszczalne ograniczenie swobody wypowiedzi pracowników" - czytamy w wypowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3thl9j

Podziel się opinią

Share
d3thl9j
d3thl9j
Więcej tematów