Trwa ładowanie...
d39rc80

Zakaz sprzedaży broni i amunicji przez prywatne sklepy

W Wenezueli zakazano sprzedaży broni i amunicji w prywatnych sklepach z bronią na terenie całego kraju. Kroki te mają na celu walkę z szerzącą się przestępczością przed zbliżającymi się w październiku wyborami prezydenckimi..

Share
d39rc80

Do tej pory każdy, kto miał pozwolenie na broń, mógł ją kupić od prywatnej firmy.

Zgodnie z nowymi przepisami tylko wojsko, policja i pewne grupy, jak agencje ochrony, będą mogły kupować broń od państwowych producentów i importerów.

Wprowadzenie zakazu wydaje się - jak zauważa BBC - ostatnią próbą poprawienia bezpieczeństwa i zmniejszenia przestępczości przed jesiennymi wyborami prezydenckimi. Tylko w zeszłym roku w samej stolicy Wenezueli, Caracas, popełniono 18 tys. morderstw. Miasto to uchodzi za jedno z najbardziej niebezpiecznych w Ameryce Łacińskiej.

d39rc80

Rząd prezydenta i premiera Hugo Chaveza twierdzi, że docelowo chodzi o rozbrojenie wszystkich cywilów, lecz przeciwnicy nowych regulacji uważają, że policja i rząd nie muszą mieć, ani zdolności, ani woli, by wprowadzić prawo w życie.

Krytycy zakazu mówią, że niewiele on zmieni; jedynie niewielki odsetek broni został bowiem ostatnio sprzedany legalnie; większość i tak od dawna sprzedawana jest nielegalnie.

Według polityka opozycji Luisa Izquiela, obecnie w Wenezueli zarejestrowanych jest ok. 25 tys. pozwoleń na broń, jednak liczba karabinów, pistoletów i strzelb na ulicach kraju jest o wiele większa.

d39rc80

Podziel się opinią

Share
d39rc80
d39rc80
Więcej tematów