Tu nie zrobisz już zdjęcia. Można nawet trafić do więzienia
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie fotografowania i filmowania obiektów w Polsce. Obejmuje on informacje dotyczące nowych tablic informujących o zakazie fotografowania, jak i miejscach, w których wykonanie zdjęć i filmów nie będzie dozwolone.
W poniedziałek 5 lutego w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalenie w inny sposób obrazu obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa państwa, obiektów resortu obrony resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz obiektów infrastruktury krytycznej. W dokumencie wskazano m.in. wzór nowego zakazu fotografowania.
Zakaz fotografowania i filmowania. Obejmie ponad 25 tys. obiektów
Jak wynika z zapisów projektu, wskazany w nowelizacji oznakowanych nowym wzorem zakazu fotografowania ma zostać 25 tys. obiektów. Jak natomiast podaje "Fakt" - jedynie 3 procent z nich stanowią obiekty wojskowe. W których miejscach robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów jest niedozwolone?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Awantura o pomysł nowego zakazu. "To jest zamordyzm"
Jak wskazano w wyjaśnieniu, zakazem fotografowania objęte są obiekty "szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiekty resortu obrony narodowej nieuznane za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiekty infrastruktury krytycznej, obiekty resortu obrony narodowej nieuznane za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa (jeśli zostały oznakowane znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz)".
Ponadto zakazem fotografowania oraz utrwalania objęte są wizerunki osób lub nieruchomości znajdujące się w obiektach, których fotografowanie i nagrywanie jest niedozwolone.
Zakaz robienia zdjęć i filmowania będzie wskazany. Co grozi za jego złamanie?
Tak, jak ma to miejsce obecnie, po przyjęciu nowelizacji o zakazie fotografowania i filmowania informować będą tablice o określonym wyglądzie. Zgodnie z zaproponowanym przez MON wzorem, mają one informować o obowiązującym zakazie w pięciu językach, zamiast dotychczasowych czterech.
Złamanie zakazu fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, zgodnie z treścią Ustawy o obronie ojczyzny może skutkować karą aresztu albo grzywny. Ponadto "można orzec przepadek przedmiotów pochodzących z tego wykroczenia oraz służących do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy".