Zagrożenie ze strony Rosji. "Musimy się przygotować". Minister obrony Litwy o Polsce
- Trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenia płynące z Rosji - powiedział szef MON Litwy. Podkreślił, że konieczne jest wspólnie z Polską odstraszanie Władimira Putina.
- Wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę Litwa i Polska muszą wspólnie, w ramach NATO i dwustronnie, pracować nad odstraszaniem – powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas.
Anuszauskas spotkał się w piątek w Wilnie z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.
"Trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenie"
- W kontekście wojny rozpoczętej przez Rosję wspólne przygotowanie się do odstraszania jest bardzo ważne, zarówno w ramach NATO, jak i formacie dwustronnym trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenia płynące z Rosji - powiedział litewski minister po podpisaniu porozumienia o współpracy. Dodał, że Rosja jest postrzegana jako długotrwałe zagrożenie dla Zachodu. Poinformował też o powołaniu grupy dwustronnej grupy roboczej.
Podkreślił, że Litwa i Polska mają "możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieganie rosyjskiej agresji", współprace z Ukrainą i wspólne planowanie działań wojskowych, także w dziedzinie obrony powietrznej.
Jak powiedział, ministrowie rozmawiali o zaplanowanym na czerwiec szczycie NATO w Madrycie i obronności wschodniej flanki. Wyraził nadzieję, że podejmie istotne decyzje dotyczące wzmocnienia obronności i zwiększenia sił na wschodniej flance", rozbudowując wielonarodowe grupy bojowe NATO z poziomu batalionu do brygady. - Umówiliśmy się, że nadal będziemy ściśle współpracować w sprawie pomocy Ukrainie – powiedział.
Finlandia i Szwecja w NATO?
- Jesteśmy entuzjastami tej koncepcji, żeby Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji - podkreślił Błaszczak, odpowiadając na jedno z pytań zadanych na wspólnej konferencji prasowej z szefem MON Litwy.
- Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu tych państw do NATO - dodał.