PolskaZagrożenie pożarowe w lasach. W niektórych miejscach jest już ekstremalne sucho

Zagrożenie pożarowe w lasach. W niektórych miejscach jest już ekstremalne sucho

Ostatnia fala upałów spowodowała, że diametralnie wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach. Są już takie miejsca w Polsce, gdzie wilgotność ściółki spadła poniżej 10 proc. Żar poleje się z nieba też w następnych dniach, co będzie dodatkowo potęgowało i tak już ekstremalną podatność na zapalenie.

Zagrożenie pożarowe w lasach
Zagrożenie pożarowe w lasach
Źródło zdjęć: © Getty Images/ Instytut Badawczy Leśnictwa

18.06.2021 08:58

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzegł, że ze względu na falę upałów, która jest obecnie w Polsce, wzrasta zagrożenie pożarowe lasów.

"W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju bardzo szybko spada poniżej i tak już bardzo niebezpiecznej wartości 20 proc., a miejscami nawet poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - poinformował IBL.

Zagrożenie pożarowe. Apel o ostrożność

W najbliższych dniach poleje się żar z nieba. Temperatury praktycznie w całym kraju będą oscylowały w granicach 30 stopni C, a w niektórych miejscach nawet znacznie przekroczą ten pułap.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w tej sprawie alerty, w których ostrzega, że wysokie temperatury mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Dlatego Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

"Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - wskazał IBL.

Zobacz także: Pogoda jak ukrop z nieba. IMGW alarmuje. Lista zakazów

Zagrożenie pożarowe. Ludzie są zagrożeniem

Instytut Badawczy Leśnictwa w swoim komunikacie podkreślił, że prawie wszystkie pożary lasów powstają z nieumyślnego bądź -  co gorsze - ze świadomego działania.

Jak zauważają eksperci, do zapłonu praktycznie nie dochodzi samoistnie. Prawie zawsze musi być jakiś czynnik ludzki, który go wywołał.

Tylko od początku kwietnia wybuchło w Polsce prawie 1300 pożarów lasów.

Źródło: IBL/PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)