Trwa ładowanie...

Żagiel "Złota 44" sprzedany. Inwestor stracił miliony

Wysoki na 192 metry budynek Złota 44, projektu Daniela Libeskinda, jest najwyższym wieżowcem o przeznaczeniu wyłącznie mieszkalnym w całej Unii Europejskiej ([ zobaczcie zdjęcia z budynku ]( http://wawalove.pl/Najwyzszy-apartamentowiec-w-Unii-Europejskiej-a6924 )). Zbudowane w konstrukcji stalowej zwieńczenie znajduje się 228 metrów na poziomem Wisły, czyli aż 306 metrów nad poziomem morza. Ten wspaniały budynek w marcu tego roku został wystawiony na sprzedaż. Dziś już wiadomo, że nabył go amerykański fundusz nieruchomościowy Amstar. Mniejszościowym udziałowcem zostanie polska spółka BBI Development - deweloper praskiego Konesera.

Share
Żagiel "Złota 44" sprzedany. Inwestor stracił miliony
Źródło: Zlota44tower.com
d2cgjez

Czytaj o innych kłopotach inwestora Żagla Libeskinda: Muszą oddać 250 milionów!

Żagiel Libeskinda, na którego budowę wydano około 700 mln złotych, sprzedano za 260 mln złotych. "Luksusowy apartamentowiec Złota 44 został oceniony jesienią zeszłego roku jako najważniejsza finansowa porażka grupy. Jest wiele przyczyn tego stanu rzeczy, w tym brak finansowania ze względu na złamanie postanowień umowy, rezygnacja głównego wykonawcy oraz brak powodzenia w sprzedaży" - podano w specjalnym komunikacie wiosną tego roku.

d2cgjez

Nowy amerykański inwestor wyłożył fundusze na dokończenie obiektu i większościowym udziałowcem projektu. BBI Development otrzyma mniejszościowy pakiet udziałów, który będzie formą premii deweloperskiej za realizację projektu. Stołeczny deweloper odpowiadać będzie więc za doprowadzenie tej feralnej inwestycji do finału. Luksusowy apartamentowiec nie zostanie przeprojektowany na hotel, ani na biurowiec - jak głosiły plotki. Obecnie sprzedano w budynku ok. 20 procent mieszkań. Do sprzedaży jest ok. 200 kolejnych.

Budowa luksusowego wieżowca ruszyła w marcu 2008

Już po paru miesiącach pojawiły się pierwsze problemy. Najpierw budowę opuścili robotnicy, następnie sąd administracyjny cofnął pozwolenie na budowę. Wiecha na szczycie wieżowca zawisła ostatecznie lutego 2012 roku. W 2013 r. przychody dewelopera spadły do 146 mln EUR z 245 mln w 2012 r.

Żagiel Libeskinda to luksusowy apartamentowiec z 54 piętrami i 266 apartamentami. Autorem projektu jest słynny architekt Daniel Libeskind, według którego budynek ten "ma pokazać Warszawę z przeszłości i Warszawę przyszłości, oraz stanowić rezultat "zainspirowania historią Warszawy i światłem, potencjałem jaki miasto ma w sobie". Do dyspozycji mieszkańców budynku są m.in. 24 metrowy basen, sauna, centrum SPA, taras słoneczny a nawet fitness klub z salą do jogi.

d2cgjez

Podziel się opinią

Share
d2cgjez
d2cgjez
Więcej tematów