Trwa ładowanie...
d44s6ig
piotr duda

Zagadkowa przeszłość Piotra Dudy. Dziennik dotarł do dokumentów

Dziennik "Fakt" dotarł do kart ewidencyjnych ze służby wojskowej obecnego szefa "Solidarności" Piotra Dudy. Pojawiają się wątpliwości dotyczące otrzymanych przez niego odznak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
O przeszłości Piotra Dudy było głośno kilka tygodni temu
O przeszłości Piotra Dudy było głośno kilka tygodni temu (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d44s6ig

Piotr Duda podczas stanu wojennego służył w czerwonych beretach. Był m.in. spadochroniarzem i saperem. W 2011 r. w rozmowie z "Polityką" opowiadał jak wygwizdał oddział ZOMO. Za karę - jak twierdził - zabrano mu odznakę Wzorowego Żołnierza.

Akta służby, do których dotarł dziennik "Fakt", jednak tego nie potwierdzają. Zawierają informacje o przyznaniu Dudzie srebrnej i brązowej odznaki Wzorowego Żołnierza, ale o tym, że któraś z nich została odebrana, nie wspomniano.

- W aktach nie ma też słowa o medalu W Służbie Pokoju, przyznanym mi przez przewodniczącego ONZ - wskazuje w rozmowie z dziennikiem Duda.

d44s6ig

Za co obecny szef "S" został wzorowym żołnierzem? "Za osiąganie wysokich wyników w służbie, szkoleniu i pracy oraz umacnianiu gotowości bojowej" - czytamy w uzasadnieniu przyznania brązowej odznaki. - Z okazji Święta Wojska Polskiego to było prawie z automatu - podkreśla Duda.

Srebrna odznaka została zaś przyznana mu za półroczną misję w Syrii. - Byłem tam przecież saperem - mówi szef "S".

Innego zdania jest poseł PO Paweł Olszewski. - Na misje zagraniczne, opłacane w dolarach, nie wyjeżdżali przypadkowi ludzie, tylko wierni systemowi - wskazuje.

Kontrowersyjna grafika

O przeszłości Piotra Dudy było głośno kilka tygodni temu. Na profilu Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych pojawiła się kontrowersyjna grafika. Wynikało z niej, że przewodniczący "Solidarności" był w ZOMO.

d44s6ig

Były prezydent przeprosił potem Piotra Dudę za jej umieszczenie. Jak wyjaśnił, "pomylono jednostki".

"W rzeczywistości służył Pan w dywizji powietrzno desantowej. Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że stał Pan w stanie wojennym po drugiej stronie barykady niż my, ludzie Solidarności" - zaznaczył Wałęsa.

Przeczytaj również:
Obalono pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Piotr Duda oburzony

d44s6ig

Zobacz także: Marek Suski znów o Andrzeju Dudzie. „Odzyskał 80 proc. mojego poparcia”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44s6ig

Podziel się opinią

Share

d44s6ig

d44s6ig
Więcej tematów