Trwa ładowanie...
piotr duda

Zagadkowa przeszłość Piotra Dudy. Dziennik dotarł do dokumentów

Dziennik "Fakt" dotarł do kart ewidencyjnych ze służby wojskowej obecnego szefa "Solidarności" Piotra Dudy. Pojawiają się wątpliwości dotyczące otrzymanych przez niego odznak.

Share
Zagadkowa przeszłość Piotra Dudy. Dziennik dotarł do dokumentów
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d2to7vm

Piotr Duda podczas stanu wojennego służył w czerwonych beretach. Był m.in. spadochroniarzem i saperem. W 2011 r. w rozmowie z "Polityką" opowiadał jak wygwizdał oddział ZOMO. Za karę - jak twierdził - zabrano mu odznakę Wzorowego Żołnierza.

Akta służby, do których dotarł dziennik "Fakt", jednak tego nie potwierdzają. Zawierają informacje o przyznaniu Dudzie srebrnej i brązowej odznaki Wzorowego Żołnierza, ale o tym, że któraś z nich została odebrana, nie wspomniano.

d2to7vm

- W aktach nie ma też słowa o medalu W Służbie Pokoju, przyznanym mi przez przewodniczącego ONZ - wskazuje w rozmowie z dziennikiem Duda.

Za co obecny szef "S" został wzorowym żołnierzem? "Za osiąganie wysokich wyników w służbie, szkoleniu i pracy oraz umacnianiu gotowości bojowej" - czytamy w uzasadnieniu przyznania brązowej odznaki. - Z okazji Święta Wojska Polskiego to było prawie z automatu - podkreśla Duda.

Srebrna odznaka została zaś przyznana mu za półroczną misję w Syrii. - Byłem tam przecież saperem - mówi szef "S".

Innego zdania jest poseł PO Paweł Olszewski. - Na misje zagraniczne, opłacane w dolarach, nie wyjeżdżali przypadkowi ludzie, tylko wierni systemowi - wskazuje.

d2to7vm

Kontrowersyjna grafika

O przeszłości Piotra Dudy było głośno kilka tygodni temu. Na profilu Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych pojawiła się kontrowersyjna grafika. Wynikało z niej, że przewodniczący "Solidarności" był w ZOMO.

Były prezydent przeprosił potem Piotra Dudę za jej umieszczenie. Jak wyjaśnił, "pomylono jednostki".

"W rzeczywistości służył Pan w dywizji powietrzno desantowej. Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że stał Pan w stanie wojennym po drugiej stronie barykady niż my, ludzie Solidarności" - zaznaczył Wałęsa.

Zobacz także: Marek Suski znów o Andrzeju Dudzie. „Odzyskał 80 proc. mojego poparcia”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2to7vm

Podziel się opinią

Share
d2to7vm
d2to7vm
Więcej tematów