Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa przeprosił Piotra Dudę. "Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd"

Były prezydent przeprosił Piotra Dudę za umieszczenie w sieci kontrowersyjnej grafiki. Wynikało z niej, że przewodniczący "Solidarności" był w ZOMO. Lech Wałęsa podkreślił jednak, że on i Duda w czasie wojennym stali po różnych stronach "barykady".

Share
Lech Wałęsa przeprosił Piotra Dudę. "Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd"
Źródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski
d2j2pbw

"Panie Piotrze Duda. Przepraszam za opublikowanie nieopatrznie na moim profilu zdjęcia sugerującego, że stał Pan tam, gdzie stało ZOMO. Zdjęcie było opatrzone nieprawdziwym opisem" - napisał na Facebooku Lech Wałęsa.

Były prezydent dodał, że "pomylono jednostki". "W rzeczywistości służył Pan w dywizji powietrzno desantowej. Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że stał Pan w stanie wojennym po drugiej stronie barykady niż my, ludzie Solidarności" - zaznaczył Wałęsa.

Kilka dni temu na profilu Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych pojawiła się kontrowersyjna grafika. "Piotr Duda kiedyś stał tam gdzie stało ZOMO, a teraz stoi tam, gdzie jest 'Solidarność'” - podpisano obrazek. Wkrótce wpis zniknął, ale do tego czasu zdążył się rozejść w sieci.

Zobacz także: Dosadna reakcja Sasina na wpis Wałęsy o Olszewskim

Dwa dni później do biura byłego prezydenta wpłynęło wezwanie przedsądowe. Piotr Duda domagał się w nim publicznych przeprosin opublikowanych w ciągu 48 godzin. Wskazał również ich formę i przygotował treść komunikatu, który miał opublikować Wałęsa.

"Ja, Lech Wałęsa oświadczam, że zdjęcie opublikowane przeze mnie w dniu 9 lutego 2019 roku na moim profilu www.facebook.com/lechwalesa/ sugerujące, że Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ 'Solidarność' Pan Piotr Duda służył w ZOMO, umieściłem będąc świadomym, że pokazuje ono zupełnie inną osobę, niż pan Piotr Duda (...)" - tak m.in. miały brzmieć słowa przeprosin, których zażądał przewodniczący 'Solidarności'".

d2j2pbw

Duda chciał również, by Wałęsa przyznał, że o tym "wiedział"." (...) Gdyż już w 2017 roku za podobną moją wypowiedź o rzekomej służbie Pana Piotra Dudy w ZOMO publicznie Go przepraszałem, zaś zrobiłem to w celu zdyskredytowania Pana Piotra Dudy jako osoby publicznej i przewodniczącego NSZZ 'Solidarność', czym naruszyłem dobre imię, cześć oraz godność osobistą Pana Piotra Dudy, nad czym ubolewam i za co Pana Piotra Dudę przepraszam" - to dalsza część zasugerowanego tekstu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2j2pbw

Podziel się opinią

Share
d2j2pbw
d2j2pbw
Więcej tematów