Trwa ładowanie...
d2qyj4z
11-02-2003 08:49

Zagadka nieśmiertelności

Czy przedłużanie telomerów - niewielkich odcinków na końcach chromosomów w komórkach - może jednocześnie przedłużać życie człowieka? Amerykańscy naukowcy sądzą, że jest to możliwe - czytamy w "Rzeczpospolitej".

d2qyj4z
d2qyj4z

O związku między spodziewaną długością życia ludzi a długością telomerów świadczą nowe badania specjalistów z Uniwersytetu Utah w USA.

Telomery to zakończenia ramion chromosomów, często porównywane do metalowych skuwek na końcach "sznurówki" DNA. Za każdym razem, gdy DNA rozsznurowuje się, by dokonać samopowielenia, "skuwka" nieznacznie się skraca. Po wielu takich operacjach telomerowy bezpiecznik jest już tak krótki i zniszczony, że nie może zagwarantować odpowiedniej ochrony końcówek.

U osiemdziesięciolatka długość telomerów zmniejsza się już bardzo istotnie - są o połowę krótsze niż przy urodzeniu.

Natura jest jednak niesprawiedliwa - długość "skuwek" nie jest w chwili urodzenia stała dla wszystkich ludzi - każdy rodzi się z telomerami innej długości.

d2qyj4z

Z badań naukowców z Utah wynika, że osoby z dłuższymi telomerami żyją przeciętnie 5 - 6 lat dłużej niż osoby, u których telomery są krótsze. Ich zdaniem, jest to pierwsze badanie, które w sposób jednoznaczny wskazuje, że długość telomerów jest wskazówką dla określenia przewidywanej długości życia ludzi.

"Jeżeli mamy rację, to możliwe będzie przedłużenie zdrowego życia ludzi przez medyczne interwencje zmierzające do zachowania długości telomerów" - napisali w oświadczeniu dla magazynu "The Lancet". Takie próby trwają już od kilku lat. (mk)

d2qyj4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qyj4z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj