PolskaZadania polskich chemików ustali dowództwo kampanii irackiej

Zadania polskich chemików ustali dowództwo kampanii irackiej

Zadania plutonu wojsk chemicznych wchodzących w skład polskiego kontyngentu do operacji irackiej
będą zależeć od dowództwa tej kampanii - powiedział gen. bryg. Ryszard Lackner, szef Generalnego Zarządu Wsparcia Sztabu Generalnego WP.

"Oddajemy kontyngent, w którego skład wchodzi pluton chemiczny, do dyspozycji dowództwa kampanii irackiej; od tego dowództwa będą zależały zadania chemików z Brodnicy" - powiedział we wtorek szef Generalnego Zarządu P-7, odpowiadającego m.in. za koordynację obrony przed bronią masowego rażenia.

Zaznaczył, że zgłoszony do operacji irackiej pododdział to specjaliści nie rozpoznania, lecz likwidacji skutków skażeń chemicznych i jądrowych, a także biologicznych.

Przypomniał, że aby zabezpieczyć siły zbrojne przed skutkami użycia broni chemicznej, w każdej brygadzie są pododdziały wojsk chemicznych, oprócz tego działają w kraju dwie duże jednostki - 4. Pułk Chemiczny z Brodnicy i 5. Batalion Chemiczny w Tarnowskich Górach.

Generał Lackner uczestniczył we wtorek w konferencji na temat roli systemu wykrywania skażeń. Według szefa obrony przed bronią masowego rażenia w SGWP płk. Marka Witczaka, zagrożenia związane z tą bronią występowały zawsze, choćby z powodu ich składowania, ale sytuacja w Iraku nie powoduje większego niebezpieczeństwa. "Nie można wykluczyć aktów terroryzmu przy użyciu środków pochodzących z kradzieży czy produkcji chałupniczej, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia, nie ma powodów, by siać niepokój" - powiedział Witczak.

Dowództwo brodnickiego pułku we wtorek nie miało jeszcze żadnych rozkazów wysłania pododdziału likwidacji skażeń w rejon spodziewanych działań w związku z wojną iracką. W środę wizytę w w Brodnicy złoży prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według zapowiedzi MON, pluton chemiczny zostanie rozlokowany poza Irakiem.

We wtorek po północy prezydent wydał zgodę na użycie polskiego wojska w operacji rozbrajania Iraku. Do polskiego kontyngentu wyznaczono 74-osobowy pluton likwidacji skażeń chemicznych; do 24 żołnierzy jednostki specjalnej GROM przebywających się w rejonie Zatoki Perskiej w ramach operacji Trwała Wolność dołączyło 32 komandosów. Do kampanii irackiej włączono także okręt wsparcia logistycznego "Kontradmirał Xawery Czernicki", operujący teraz w Bahrajnie razem z amerykańską 5. flotą.(an)

Źródło artykułu:PAP
polskausawojna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)