ycipk-295os4

Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019. Lato zaskoczy nas ciekawymi zjawiskami astronomicznymi. Sprawdź, kiedy możemy zobaczyć Perseidy i Zaćmienie Księżyca

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2019. Lato zaskoczy nas wyjątkowymi zjawiskami astronomicznymi. Zobacz, kiedy i gdzie będziemy mogli zobaczyć na niebie Zaćmienie Księżyca oraz Perseidy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019. Lato zaskoczy nas ciekawymi zjawiskami astronomicznymi. Sprawdź, kiedy możemy zobaczyć Perseidy i Zaćmienie Księżyca
Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019. Lato zaskoczy nas ciekawymi zjawiskami astronomicznymi. Sprawdź, kiedy możemy zobaczyć Perseidy i Zaćmienie Księżyca (iStock.com)
ycipk-295os4

Zaćmienie Księżyca – lipiec 2019

Wraz z nadejściem wakacji, rozpoczął się ciekawy okres dla fanów zjawisk astronomicznych. Już w lipcu będziemy mogli podziwiać widoczne na terenie Polski Zaćmienie Księżyca, a od dnia po tym zjawisku, aż do końca sierpnia, zobaczymy również Perseidy. Częściowe Zaćmienie Księżyca zacznie się we wtorek, 16 lipca około godziny 18:42 i potrwa do 23:00. Jeżeli tego dnia zamierzamy sfotografować Księżyc, powinniśmy pamiętać, że większość nowoczesnych aparatów ma funkcję time-lapse. Poprzez naświetlanie zdjęć w odstępie np. 30 sekund można ułożyć film dokumentujący przebieg całego zaćmienia. Należy jednak zaznaczyć, że aparat musi być przymocowany do stabilnego statywu. Na rejestrację powiększonego obrazu zaćmionej tarczy Księżyca powinna pozwolić także funkcja „zoom”.

Lato 2019 – Perseidy i inne zjawiska atmosferyczne

ycipk-295os4

Zaćmienie Księżyce nie jest jedynym interesującym zjawiskiem astronomicznym, które czeka nas tego lata. W wakacje nie możemy zapomnieć o roju Perseidów i "nocach spadających gwiazd". Widoczne z Ziemi meteoryty będą miały swoją kulminację na przełomie sierpnia oraz lipca. Najwięcej Perseidów spadnie jednak w nocy z 12 na 13 sierpnia 2019. 13 lipca nadarzy się okazja do oglądania koniunkcji Księżyca i Jowisza, a 16 lipca koniunkcji Saturna i Księżyca (planety i nasz naturalny satelita będą wówczas bardzo blisko siebie).

Polub WP Wiadomości
ycipk-295os4
ycipk-295os4