Trwa ładowanie...

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018. Co zobaczymy?

27 lipca 2018 roku będzie mieć miejsce najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 100 lat. Sprawdź, co dokładnie zobaczymy.

Share
Zaćmienie Księżyca 27.07.2018. Co zobaczymy?
Źródło: iStock.com
d2ihth0

Zaćmienie Księżyca

W piątek 27.07.2018 nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 21:30, a potrwa 1 godzinę i 43 min. Data zaćmienia i pełni zbiegnie się z momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi (apogeum). Całkowita faza potrwa do godziny 23:13. Następnie czeka nas faza częściowego zaćmienia, czyli proces „schodzenia” ziemskiego cienia z tarczy Księżyca. Piątkowe zaćmienie będzie stanowić część jeszcze jednego astronomicznego zjawiska: 3 wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, przy tym 2 słonecznych i 1 całkowitego zaćmienia księżycowego.

Piątek 27 lipca 2018 – co zobaczymy?

27 lipca oglądający mogą spodziewać się Księżyca w pełni, który będzie świecił dużo słabiej w fazie całkowitej. Na tle ciemnego nieba może być ledwie widoczny, ale powinniśmy zaobserwować jego krwawą barwę. Stan ten utrzyma się do około północy czasu lokalnego w Polsce.

d2ihth0

W czasie całkowitego zaćmienia Księżyc zacznie przechodzić w cień Ziemi. Będziemy mogli zauważyć jak jego tarcza stopniowo ciemnieje, przybierając coraz bardziej czerwony kolor. Jest to spowodowane tym, że im głębiej Księżyc będzie wchodził w cień naszej planety, tym więcej padnie na niego światła przefiltrowanego przez atmosferę ziemską
.
W tą samą noc będziemy mogli również obserwować opozycję Marsa, który znajdzie się po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Warto również zaznaczyć, że w okolicach 30 lipca 2018 roku Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku. Mars będzie wówczas jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus.

d2ihth0

Podziel się opinią

Share
d2ihth0
d2ihth0
Więcej tematów