Trwa ładowanie...

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018. Co zobaczymy?

27 lipca 2018 roku będzie mieć miejsce najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 100 lat. Sprawdź, co dokładnie zobaczymy.

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018. Co zobaczymy?Źródło: iStock.com
dscp2v3
dscp2v3

Zaćmienie Księżyca

W piątek 27.07.2018 nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 21:30, a potrwa 1 godzinę i 43 min. Data zaćmienia i pełni zbiegnie się z momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi (apogeum). Całkowita faza potrwa do godziny 23:13. Następnie czeka nas faza częściowego zaćmienia, czyli proces „schodzenia” ziemskiego cienia z tarczy Księżyca. Piątkowe zaćmienie będzie stanowić część jeszcze jednego astronomicznego zjawiska: 3 wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, przy tym 2 słonecznych i 1 całkowitego zaćmienia księżycowego.

Piątek 27 lipca 2018 – co zobaczymy?

27 lipca oglądający mogą spodziewać się Księżyca w pełni, który będzie świecił dużo słabiej w fazie całkowitej. Na tle ciemnego nieba może być ledwie widoczny, ale powinniśmy zaobserwować jego krwawą barwę. Stan ten utrzyma się do około północy czasu lokalnego w Polsce.

W czasie całkowitego zaćmienia Księżyc zacznie przechodzić w cień Ziemi. Będziemy mogli zauważyć jak jego tarcza stopniowo ciemnieje, przybierając coraz bardziej czerwony kolor. Jest to spowodowane tym, że im głębiej Księżyc będzie wchodził w cień naszej planety, tym więcej padnie na niego światła przefiltrowanego przez atmosferę ziemską
.
W tą samą noc będziemy mogli również obserwować opozycję Marsa, który znajdzie się po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Warto również zaznaczyć, że w okolicach 30 lipca 2018 roku Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku. Mars będzie wówczas jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus.

dscp2v3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dscp2v3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj