Trwa ładowanie...

Prezydent USA Barack Obama zapowiada wysłanie załogowej misji na Marsa

• Barack Obama zapowiedział wysłanie ludzi na Marsa
• Miałoby się to stać za kilkanaście lat
• Jak mówił, będzie to "następny rozdział historii Ameryki w kosmosie"
• Misja miałaby polegać na wysłaniu ludzi i bezpiecznym sprowadzeniu ich na Ziemię
• Byłoby to możliwe dzięki "współpracy z prywatnymi firmami"

Share
Prezydent USA Barack Obama zapowiada wysłanie załogowej misji na MarsaŹródło: PAP/EPA, fot: JIM LO SCALZO
d3et329

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział wysłanie za kilkanaście lat ludzi na Marsa dzięki współpracy z prywatnymi firmami "przy budowie nowych statków mogących zapewnić bytowanie i transport astronautów w długoterminowych misjach daleko w kosmos".

"Ustaliliśmy wyraźny cel mający żywotne znaczenie dla następnego rozdziału historii Ameryki w kosmosie: wysłanie ludzi na Marsa w latach 30. obecnego stulecia i bezpieczne sprowadzenie ich z powrotem na Ziemię, z ostateczną ambicją, że kiedyś pozostaną tam przez dłuższy czas" - napisał Obama w przesłaniu, opublikowanym na stronie internetowej telewizji CNN.

Jak zaznaczył prezydent, w tym tygodniu w Pittsburghu odbędzie się zorganizowane przez Biały Dom spotkanie, na którym naukowcy, inżynierowie i studenci mają dyskutować na temat metod intensyfikacji podboju kosmosu.

d3et329

Obama wskazał, że o ile jeszcze pięć lat temu amerykańskie firmy prywatne nie zajmowały się w ogóle wysyłaniem statków kosmicznych na orbitę wokółziemską przy pomocy własnych rakiet nośnych, to obecnie przypada na nie ponad jedna trzecia rynku takich usług.

- Dotarcie do Marsa będzie wymagało kontynuowania współpracy rządu z prywatnymi inwestorami i jesteśmy już w tym dobrze zaawansowani - zaznaczył prezydent USA dodając, że w ciągu najbliższych dwóch lat prywatne spółki rozpoczną transportowanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

d3et329
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3et329
Więcej tematów