Zachowanie numeru telefonu możliwe będzie od października

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie zamierza ponownie zawieszać prawa abonentów do zachowania dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora telekomunikacyjnego.

Informuje Witold Graboś, prezes URTiP.

„Nie przewiduję przedłużenia zawieszeń i będę egzekwować prawa abonentów" - mówi Graboś. Dodaje, że w przypadku telefonii stacjonarnej zawieszenie prawa będzie obowiazywać do końca roku, a w przypadku telefonii mobilnej do 10 października 2005 roku.

Graboś powiedział, że po tych terminach uprawnienie abonentów do zachowania dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora telefonicznego będzie egzekwowane.

Prezes podkreślił, że opóźnienie we wdrożeniu tego prawa w przypadku telefonii stacjonarnej wynika stąd, że operatorzy muszą wymienić centrale na cyfrowe z analogowych.„Telefonia stacjonarna ma termin do końca roku na wymianę central, a więc nie można było skrócić tego okresu" - powiedział.

Graboś poinformował też, że urząd chce aby była jedna centralna baza przekierunkowań, która obejmowała by cały rynek usług telekomunikacyjnych - zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych. „Choć nie mamy uprawnień formalnych, próbujemy wymusić takie rozwiązanie, które będzie uniwersalne dla całego rynku" - powiedział prezes.

Nowe Prawo telekomunikacyjne wprowadziło od 3 września 2004 roku prawo abonenta do zachowania dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora sieci. Prawo to jednak jak na razie pozostało tylko na papierze.

Realizacja tego uprawnienia była bowiem zawieszona kilkakrotnie na wniosek operatorów, którzy uzasadniali ten fakt tym, że potrzebują dużo więcej czasu na wybór i wdrożenie odpowiedniej metody technicznej.

Na przełomie stycznia i lutego 2005 roku wszyscy trzej operatorzy sieci komórkowych złożyli do prezesa URTiP kolejne wnioski o zawieszenie realizacji uprawnienia abonentów w zakresie przeniesienia przydzielonego numeru przy zmianie operatora tym razem na około dziewięć miesięcy.

Operatorzy uzasadniali, że wdrożenie systemu centralnego jest procesem skomplikowanym i wymaga uwzględnienia przez prezesa URTiP czasu niezbędnego do zakupu, konfiguracji i integracji nowych wyspecjalizowanych urządzeń telekomunikacyjnych, realizujących funkcje przenośności numerów.

Prezes URTiP postanowił uwzględnić nowe wnioski operatorów i 21 lutego wydał decyzje o przedłużeniu zawieszenia prawa abonentów do przeniesienia przydzielonego numeru telefonu przy zmianie operatora sieci telefonii komórkowej do dnia 10 października 2005 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)