PolskaZabrali szczenię wilka z lasu. Pomylili je z psem

Zabrali szczenię wilka z lasu. Pomylili je z psem

Nietypowe zdarzenie w Beskidach. Turyści na szlaku odnaleźli małego wilka, którego zabrali ze sobą. Myśleli, że to pies. Tym samym, nie dali wilczycy szans, by wróciła po swoje szczenię.

Zabrali szczenię wilka z lasu. Pomylili je z psem
Zabrali szczenię wilka z lasu. Pomylili je z psem
Źródło zdjęć: © EASTNEWS | Raimund Linke
oprac. Ewa Walas

Jak poinformowała Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk, sytuacja miała miejsce w środku dnia, w ostatnią niedzielę.

Wilczyca została najprawdopodobniej spłoszona przez luzem wypuszczonego psa.

- Matka mogła w panice przenosić młode. To się normalnie nie dzieje. W przypadku zagrożenia wilki przenoszą młode tylko w godzinach późnowieczornych. Tu musiała być bardzo napięta sytuacja - stwierdziła.

Jak relacjonowali turyści, na szlaku w Beskidzie Żywieckim dostrzegli zwierzę, które przenosiło w pysku szczenię i upuściło je w ich pobliżu. Uznali, że mają do czynienia z psem i postanowili zabrać go ze sobą.

Zobacz też: Marcin Wiącek RPO? Polityk PiS szczerze o sojuszu Porozumienia z PSL

- Trudno mieć pretensje do ludzi. Nie mieli bladego pojęcia, że to wilczek. Maluch wygląda jak szczenię psa w typie owczarka niemieckiego. Chcieli pomóc. To naturalna reakcja wynikająca z wrażliwości - przyznała przyrodniczka.

Apel przyrodników: nie zabierajcie zwierząt z lasu

Turyści najprawdopodobniej nie mieli świadomości, że zabierając szczenię, pozbawili wilczycę szans, by po nie wróciła, a tak najprawdopodobniej by się stało.

Maluch trafił do miejskiego zoo w Żywcu, a następie do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.

- Czekamy na moment, gdy nieco "odsapnie". Odżywiamy i ogrzewamy go. Intensywnie szukamy jego watahy - przekazała Nowak.

Przyrodniczka zaapelowała jednocześnie do turystów, aby nie dotykali i nie zabierali ze sobą młodych wilków lub rysi bez opieki. W takich sytuacjach najprawdopodobniej w pobliżu jest opiekun zwierzęcia, ale z obawy przed ludźmi pozostaje w ukryciu.

- Zróbcie kilka zdjęć, ustalcie lokalizację GPS i wyślijcie MMS do nas. Oddzwonimy i doradzimy, jak się zachować - powiedziała specjalistka.

Nowak poinformowała też, że członkowie Stowarzyszenia dla Natury Wilk ustawili już sprzęt monitorujący, by znaleźć świeże ślady aktywności rodziny malucha.

Wilki w Beskidach

Zgodnie z danymi przekazanymi przez przyrodniczkę, Beskidy to miejsce zamieszkania trzech watah - jedna z nich przebywa pod Romanką, druga jest w Worku Rajczańskim, a trzecia bardziej na wschód - w rejonie Rycerzowe. Wszystkie wilki część terytoriów mają po słowackiej stronie.

Zwierzęta te są w Polsce pod ścisłą ochroną. Według ekologów, w zachodniej połowie Polski bytuje ok. 80-85 grup rodzinnych wilków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)