Trwa ładowanie...
d44d858

Zabójstwo księdza przez b. ministranta - trwa proces

Białostocki sąd okręgowy obejrzał wizję lokalną z miejsca zbrodni, w czasie której dwaj główni oskarżeni w procesie dotyczącym zabójstwa proboszcza parafii w Miłkowicach Maćkach (Podlaskie), opisali przebieg wydarzeń na plebanii.

d44d858
d44d858

W lutym przesłuchani mają być dwaj ostatni świadkowie, spodziewane są też wtedy mowy końcowe stron i wyrok.

54-letni ksiądz Tadeusz Krakówko został zamordowany w marcu ubiegłego roku. Zabójstwo miało motyw rabunkowy, oskarżeni (w sumie sześć osób, w tym dwie związane z napadem na duchownego) to mieszkańcy tej i okolicznych wsi.

O zabójstwo i dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia oskarżony jest 23-letni Artur K. Grozi mu dożywocie. Na początku procesu przyznał się do dokonania zabójstwa, ale odmówił w sądzie składania wyjaśnień. Jako jedyny jest aresztowany.

W zapisie wizji lokalnej widać, jak opisuje przebieg zdarzeń na plebanii. Słychać reakcje mieszkańców wsi (m.in. wstrząsające krzyki bliskich księdza), gdy oskarżony jest prowadzony przez policję do budynku plebanii. W środku Artur K. pokazuje, gdzie były pieniądze i jak zadawał ciosy (przede wszystkim nożem, który ksiądz, na jego żądanie, wyjął z szuflady w kuchni).

d44d858

Wcześniej sąd wysłuchał opinii psychologa, który wraz z psychiatrami (przesłuchanymi na rozprawie w grudniu) oceniał poczytalność oskarżonego. Sąd jednak zastrzegł, iż szczegółowe informacje z opinii są utajnione, czyli media nie mogą ich podawać, bez narażenia się na odpowiedzialność karną.

Na rozprawę nie stawiło się dwóch ostatnich świadków, na których przesłuchaniu zależy prokuraturze. Jeden z nich został ukarany finansowo za nieusprawiedliwioną nieobecność. Sąd oddalił też wniosek Artura K. o jego przesłuchanie bez obecności innych oskarżonych i stron, a jedynie w obecności sądu i biegłych psychiatrów.

Proces został przerwany do lutego, spodziewane są wówczas mowy stron i wyrok.

Zabili dla pieniędzy

Według ustaleń śledztwa, zabójstwo księdza miało motyw rabunkowy. Artur K. po alkoholu szukał możliwości zakupu kolejnego. Wtedy wymyślił napad na proboszcza miejscowej parafii. Wziął ze sobą kolegę. Ksiądz znał oskarżonego, bo w przeszłości był on ministrantem. Pretekstem do wejścia do środka była rozmowa o jego rozwodzie. Ksiądz otworzył, ale zdziwił się, że wizyta jest tak późna.

d44d858

Po kilku minutach Artur K. wyciągnął zaostrzony śrubokręt, który miał ze sobą, i grożąc nim, nakazał księdzu położyć się na ziemi. W tym czasie drugi z napastników wyszedł z plebanii. Artur K. z portfela duchownego zabrał pieniądze (około tysiąca złotych) i zapytał o więcej. Niezadowolony z odpowiedzi, zadał cios śrubokrętem w plecy. Wtedy ksiądz Krakówko dał mu z sejfu kopertę z pieniędzmi. Według ustaleń prokuratury, było to ok. 8 tys. zł i kilka cennych monet.

Towarzyszący mu w czasie napadu Robert T. odpowiada przed sądem za usiłowanie napadu z użyciem niebezpiecznego narzędzia i niepowiadomienie o wszystkim policji.

Cztery inne oskarżone osoby odpowiadają m.in. za niepowiadomienie organów ścigania o zabójstwie, pomoc przy zacieraniu śladów i paserstwo. Niektóre z tych osób dostały pieniądze skradzione księdzu lub korzystały z artykułów, które za te pieniądze były kupione.

d44d858
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44d858
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj