PolskaZabójczy mróz. W weekend z wychłodzenia zmarło 21 osób

Zabójczy mróz. W weekend z wychłodzenia zmarło 21 osób

• W ostatni weekend z powodu wychłodzenia zmarło 21 osób
• Najwięcej, bo aż 3 osoby, zamarzły w województwie lubelskim
• W niedzielę zanotowano także dwa wypadki zatrucia tlenkiem węgla
• Od Sylwestra zamarzło już 26 osób
• Bardzo niskie temperatury mogą utrzymać się jeszcze przez kilka dni
• IMGW wydało ostrzeżenia dla 14 województw

Zabójczy mróz. W weekend z wychłodzenia zmarło 21 osób
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

04.01.2016 | aktual.: 04.01.2016 10:02

Miniony weekend był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę zamarznięć; tylko w niedzielę i sobotę, w kraju zamarzło 21 osób - alarmuje policja i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Apelują, by nie być obojętnym i zwracać uwagę m.in. na osoby starsze lub bezdomne, znajdujące się na dworze.

Jak powiedziała Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w niedzielę zamarzło w sumie 12 osób, najwięcej w trzech województwach - lubelskim - 3, mazowieckim i śląskim po 2. - Ten weekend był pod tym względem tragiczny. W sobotę, w całym kraju zamarzło dziewięć osób - dodała.

Z policyjnych statystyk wynika, że od Sylwestra zamarzło już 26 osób; od 1 listopada - 39.

W niedzielę zanotowano także dwa wypadki zatrucia tlenkiem węgla - oba w województwie podkarpackim.

W kraju utrzymują się silne mrozy. W związku z nimi policja apeluje, by alarmować ją, gdy zobaczymy kogoś narażonego na wychłodzenie organizmu, a straż pożarna przypomina o konieczności dbania o bezpieczeństwo instalacji gazowych oraz o przeglądach przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Ostrzeżenia w całym kraju

Z powodu mrozu ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia wydał IMGW. Ostrzeżenia dotyczą 14 województw (mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego, podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz subregionu wschodniego woj. zachodniopomorskiego). Ocieplenie ma przyjść w środę, kiedy to temperatura będzie w okolicach 0 st. C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia, jak podaje IMGW, oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne oraz możliwe zagrożenie życia.

W związku z mającymi utrzymać się przez kilka najbliższych dni mrozami policja apeluje, by alarmować ją, gdy zobaczymy kogoś narażonego na wychłodzenie organizmu. Przypomina, że dotyczy to zwłaszcza bezdomnych, osób starszych i nietrzeźwych przebywających na dworze. "Jeśli widzimy takiego człowieka, wystarczy zadzwonić pod numery telefonów 112, 997 lub 986 i poinformować o takiej sytuacji" - podała policja.

"Bądźmy czujni"

O pomoc bezdomnym zaapelowała także minister pracy Elżbieta Rafalska. "Bądźmy czujni i sprawdzajmy, czy osoby spotkane na ulicy nie potrzebują naszej pomocy lub schronienia. Szczególnie apeluję do pracowników socjalnych oraz administracji samorządowej, by docierać z informacją i pomocą do wszystkich, którzy potrzebują wsparcia" - podkreśliła minister w wydanym komunikacie.

Rafalska przypomniała, że we wszystkich województwach działają centra zarządzania kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc lub zabierania osób potrzebujących pomocy do ogrzewalni, noclegowni lub schroniska. Placówki te działają całodobowo.

Cichy zabójca znów atakuje

Znaczny wzrost interwencji w związku z niskimi temperaturami odnotowała straż pożarna; związane są one z pojawieniem się tlenku węgla. Tylko w sobotę strażacy interweniowali 32 razy. - 23 osoby zostały poszkodowane, a trzy zginęły. Trzy osoby zginęły także w piątek - mówił rzecznik Straży Pożarnej Paweł Frątczak. - W sumie od 1 września 2015 r., od kiedy liczymy statystyki związane z tlenkiem węgla, biorąc pod uwagę sezon grzewczy w Polsce, takich zdarzeń było 1473, w których 710 osób zostało poszkodowanych, a 19 zginęło - podkreślił Frątczak.

Zaapelował, by dbać o bezpieczeństwo instalacji gazowych oraz o okresowych przeglądach przewodów kominowych i wentylacyjnych. - Aby mieć gwarancje bezpieczeństwa instalacji gazowych należy przeprowadzać okresowe przeglądy, czyścić przewody kominowe, sprawdzać przewody wentylacyjne. Nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, bo instalacja może być sprawna, ale niewiele to pomoże, jeśli nie będzie do pomieszczenia dopływało świeże powietrze. A ludzie - z uwagi na napływające zimne powietrze - często zasłaniają kratki wentylacyjne - wskazał.

Jak podkreślił, bardzo ważne jest także regularne wietrzenie mieszkań, by zapewnić świeże powietrze w pomieszczeniach. - Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym; nie ma możliwości wykrycia go. Takie objawy, jak ból głowy, senność, nudności mogą być symptomami, że gdzieś w naszym domu niewłaściwie działają urządzenie i może wydobywać się tlenek węgla - powiedział Frątczak.

Przyznał, że świadomość społeczna w związku z ryzykiem zatrucia rośnie; strażacy coraz częściej są wzywani, kiedy włączy się zainstalowana w mieszkanku elektroniczna czujka wykrywająca tlenek węgla.

Prognoza na najbliższe dni

W poniedziałek na południowym-zachodzie i krańcach południowych zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego i miejscami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze Polski bezchmurnie lub zachmurzenie małe, jedynie miejscami na wschodzie wzrost zachmurzenia do umiarkowanego lub dużego i możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -12 st. na krańcach północno-wschodnich, około -9 st. w centrum, do -4 st. na krańcach południowo-zachodnich.

W nocy z poniedziałku na wtorek w południowej połowie kraju oraz na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi od południowego-zachodu słabymi opadami śniegu. Nad ranem na krańcach zachodnich Dolnego Śląska możliwe słabe opady marznącego deszczu. Na pozostałym obszarze Polski bezchmurnie lub zachmurzenie małe, jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach gdzieniegdzie możliwy wzrost zachmurzenia do dużego i słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -18 st. na krańcach północno-wschodnich, około -12 st. w centrum, do -6 st., -4 st. na krańcach południowo-zachodnich.

We wtorek na północy zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego i możliwe słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i słabe opady śniegu. Na południowym-zachodzie możliwe również opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -12 st. na krańcach północno-wschodnich, około -7 st. w centrum, do około 0 st. na południowym zachodzie.

Arktyczne mrozy zaczną odpuszczać w środę. Druga połowa tygodnia będzie już znacznie cieplejsza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)