Trwa ładowanie...
d2mx335
17-07-2015 21:10

Zabójca z Chattanooga najpewniej podróżował na Bliski Wschód

Urodzony w Kuwejcie 24-letni Amerykanin, który zabił w czwartek w Chattanooga czterech marines, najpewniej podróżował w 2014 roku na Bliski Wschód - podały źródła rządowe. Śledczy ustalają, czy działał z inspiracji jakiejś terrorystycznej organizacji.

Share
d2mx335

Jak podała agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła rządowe, śledczy mają poważne podejrzenia, że Muhammad Youssef Abdulazeez odwiedził w ubiegłym roku Jordanię i inne kraje w regionie, gdzie być może miał rodzinę.

Wciąż niewiele wiadomo na temat mężczyzny, który zastrzelił czterech żołnierzy piechoty morskiej i ranił trzy inne osoby. Według śledczych zabójca najpierw strzelał w bazie rezerwistów amerykańskiej marynarki wojennej, a następnie, nie wychodząc nawet z samochodu, w wojskowym centrum rekrutacyjnym. Budynki te oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Zamachowiec poruszał się odkrytym fordem mustangiem i używał różnej broni. Został zabity przez policję na miejscu zdarzenia.

Wiadomo, że Abdulazeez urodził się w Kuwejcie i jeszcze jako dziecko przeprowadził się do USA, gdzie uzyskał obywatelstwo, skończył szkołę średnią, a w 2012 roku zdobył tytuł inżyniera na uniwersytecie w Chattanooga, w stanie Tennessee.

Według grupy SITE Inteligence Group, która zajmuje się tropieniem w internecie terrorystycznej aktywności, Abdulazeez prowadził blog, w którym opublikował 13 lipca wpis związany z islamem. "Życie jest krótkie i gorzkie" - napisał, zachęcając muzułmanów, "by nie stracili okazji, by oddać się Allahowi".

d2mx335

Śledztwem w sprawie strzelaniny w Chattanooga kieruje FBI. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział w piątek, że dyrektor FBI oraz prezydenccy doradcy ds. terroryzmu przekazali Barackowi Obamie informacje na temat tej strzelaniny.

Wciąż nie podano, czy Abdulazeez był w formalny sposób powiązany z jakąś terrorystyczną organizacją, ani czy miał kontakty np. z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie.

On sam nie był wcześniej "na radarze" amerykańskich śledczych, ale - jak podały media powołując się na przedstawicieli służb - ojciec Abdulazeeza był przed laty sprawdzany w związku z podejrzeniami o możliwe związki z jedną z organizacji terrorystycznych, której miał przelać pieniądze. Ówczesne śledztwo nie doprowadziło jednak do żadnego oskarżenia i później ojciec Abdulazeeza został usunięty z listy osób będących na celowniku służb.

Prezydent Obama już w czwartek złożył kondolencje rodzinom ofiar i zapowiedział, że otrzymają odpowiednie wsparcie ze strony rządu. Powiedział, że śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzeń, ale wygląda na to, że zabójca działał sam.

d2mx335
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mx335
d2mx335
Więcej tematów