Trwa ładowanie...
d231uh6

Zabójca Polaka w Neumuenster wciąż na wolności. Niemcy są bezradni

Niebawem minie pół roku od śmierci 20-letniego Krystiana w Neumuenster. Policja zna nazwisko podejrzanego o zabicie Polaka, ale nie może go aresztować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod tym zdjęciem na kilka dni przed śmiercią Krystian napisał "czas na zmiany"
Pod tym zdjęciem na kilka dni przed śmiercią Krystian napisał "czas na zmiany" (DW/arch. pryw.)
d231uh6

Z najnowszych ustaleń prokuratury w Kilonii wynika, że to nie była typowa "sprzeczka", jak donosiły początkowo niemieckie media. Zdaniem niemieckich śledczych Krystian Jurzyk nie dał sprawcy powodu do ataku.

Do tragedii doszło w połowie września w Neumuenster na północy Niemiec. Krystian wracał w niedzielę nad ranem z dyskoteki. Szedł z kolegą i chcieli jeszcze zjeść kebaba.

- Syn otarł się łokciem z przechodzącym mężczyzną. Tamten zawrócił i dźgnął Krystiana nożem. Kilka godzin później syn już nie żył - relacjonuje matka zamordowanego, Monika Ostrowska. Tak zeznawał też kolega 20-latka.

d231uh6

Przypadkowa śmierć

- To była przypadkowa śmierć. Krystian znalazł się „w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie - stwierdza prokurator naczelny z Kilonii - Axel Bieler.

20-latek mieszkał w Neumuenster od niecałego roku. Pojechał z kolegami do pracy, spodobało mu się. Zarabiał lepiej niż w Polsce, miał w Neumuenster przyjaciół.

Znalazł pracę w budowlance, wynajął niewielkie mieszkanie. Po pracy uczył się niemieckiego. - Wspierał nas - opowiada Monika Ostrowska. Młodszy o 12 lat brat Krystiana cierpi na zanik mięśni. - Syn pomagał finansować terapię. Chłopcy byli zżyci ze sobą, pomimo dużej różnicy wieku - dodaje matka.

d231uh6

- Miły, roześmiany, nigdy nie odmawiał pomocy, rozrywkowy - tak wspomina Krystiana jego przyjaciel Adrian Noch. Tamtej nocy Adrian wcześniej wyszedł z dyskoteki.

Sprawca na wolności

Kilka dni po zabójstwie policja ustaliła nazwisko podejrzanego. To 36-letni obywatel Turcji, bez niemieckiego obywatelstwa i od ponad dziesięciu lat zamieszkały w Neumuenster. Krótko po dokonaniu zbrodni wyjechał do Turcji - ustalili śledczy.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku sąd grodzki w Kilonii wydał nakaz aresztowania z powodu morderstwa. Turek przebywa jednak na wolności.

d231uh6

- Dopóki jest w swoim kraju, nie mamy do niego dostępu - tłumaczy DW prokurator Bieler. Wyjaśnia, że inaczej by było, gdyby chodziło o kraj Unii Europejskiej. - Wtedy z pomocą europejskiego nakazu aresztowania dostalibyśmy podejrzanego - stwierdza i przyznaje, że dochodzenie nie posuwa się do przodu.

Przekazać sprawę Turcji?

- Sprawdzamy teraz, czy oddamy postępowanie w ręce Turcji, która miałaby prowadzić dochodzenie przeciwko swojemu obywatelowi - mówi Axel Bieler. Przypuszcza, że decyzja w tej sprawie zapadnie w kwietniu lub maju tego roku. - Do tej pory mieliśmy nadzieję, że podejrzany wróci jeszcze do Niemiec - zaznacza.

   DW/arch. pryw.

Monika Ostrowska jest bezradna: zabójca syna pozostaje bezkarny.

d231uh6

O śmierci Krystiana w centrum Neumuenster przypomina tabliczka, którą jego matka zawiesiła tam pod koniec ubiegłego roku. Jego przyjaciele zapalają w tym miejscu znicze. Jeśli dojdzie do procesu, Ostrowska chce przystąpić do niego jako oskarżyciel posiłkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d231uh6

Podziel się opinią

Share

d231uh6

d231uh6
Więcej tematów