Trwa ładowanie...

Zablokuje wstęp nominatowi Bodnara. Zaskakująca deklaracja zastępcy PG

Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand zapowiedział w Telewizji Republika, że nie wpuści do budynku Prokuratury Krajowej nowego prokuratora krajowego, którego powołał minister sprawiedliwości Adam Bodnar. - W sposób dla mnie nieuprawniony próbuje się odwołać prokuratora krajowego (Dariusza Barskiego – red.) - podkreślił prokurator.

Robert HernandRobert HernandŹródło: PAP, fot: Szymon Pulcyn
dilzws6
dilzws6

W piątek ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego. Natomiast dotychczasowy Prokurator Krajowy - nominat Zbigniewa Ziobry Dariusz Barski - przestał pełnić to stanowisko.

Dlaczego go odwołano? Resort sprawiedliwości wyjaśnił, że przywrócenie prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Co, jak podało MS, powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji.

Hernand protestuje. Zapowiada blokadę budynku

W sobotę na antenie Telewizji Republika Robert Hernand nie krył oburzenia decyzją Bodnara. - Tryb odwołania prokuratora krajowego jest decyzją prezesa rady ministrów po wyrażeniu pisemnej zgody pana prezydenta. Nie ma takiego pojęcia, jak "pełniący obowiązki prokuratora krajowego" - wyjaśniał.

dilzws6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polityk PiS o zatrzymaniu Wąsika i Kamińskiego. Szokujące słowa

- Sytuacja jest wyjątkowa i bardzo smutna. Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji, że omija się ustawę Prawo o prokuraturze i interpretuje się przepisy w ten sposób, by obejść kompetencję prezydenta do wyrażenia lub niewyrażenia pisemnej zgody pierwszego zastępcy prokuratora generalnego, nie można nazwać inaczej, jak oczywistym naruszeniem prawa - stwierdził zastępca prokuratora krajowego.

W związku z tym zapowiedział, że zablokuje budynek Prokuratury Krajowej dla Jacka Bilewicza. - W razie nieobecności prokuratora krajowego lub niemożności wykonywania czynności, ta kompetencja przechodzi ustawowo na jego zastępców - zaznaczył.

dilzws6

"Przywrócenie do służby nie wywołało skutków prawnych"

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że Adam Bodnar spotkał się z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim. "Wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Pana Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych" - wskazano w komunikacie.

"Od 12 stycznia 2024 roku Pan Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - podkreślono.

dilzws6

Źródło: Onet/TV Republika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dilzws6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dilzws6
Więcej tematów