Zabity urzędnik badał nadużycia w programie ropa za żywność
Dyrektor z irackiego Ministerstwa
Finansów, Ihsan Karim Ghanem, który zginął w czwartek w zamachu,
prowadził dochodzenie w sprawie nadużyć w ONZ-owskim programie
ropa za żywność - ujawniły osoby, poinformowane o
śledztwie.
Karim był dyrektorem wydziału kontroli finansowej w ministerstwie. Został poważnie ranny w wybuchu pułapki minowej, zmarł po przewiezieniu do szpitala w wyniku wylewu. W eksplozji bomby, zdetonowanej podczas przejazdu konwoju Karima, zginęli też jego kierowca i ochroniarz. Był to pierwszy zamach na przedstawiciela nowego, tymczasowego rządu, który przejął władzę w Iraku w poniedziałek.
Program ONZ ropa za żywność, ustanowiony w 1996 r., pozwalał Irakowi na eksport ropy mimo obowiązującego embarga - pod warunkiem przeznaczania wpływów z tego tytułu na zakup artykułów pierwszej potrzeby i wypłacanie reparacji ofiarom wojny nad Zatoką Perską z 1991 r. W ciągu 8 lat Bagdad uzyskał zezwolenie na sprzedaż ropy za 67 mld dolarów.
Po obaleniu Saddam Husajna okazało się, że z programem wiąże się wielomiliardowa afera korupcyjna z udziałem dostojników jego reżimu, a także najprawdopodobniej polityków z wielu krajów i ONZ.
Według amerykańskich szacunków irackie elity przejęły w trakcie realizacji programu 4,4 mld dolarów, nakładając m.in. nielegalne, dodatkowe opłaty na sprzedaż ropy. Dodatkowo, poza programem, Irak przeszmuglował za granicę ropę o wartości 5,7 mld dolarów.
Sprawa stała się głośna, gdy iracka gazeta "Al-Mada" opublikowała listę 270 polityków, byłych członków rządu, deputowanych i dziennikarzy z 46 krajów, podejrzanych o czerpanie korzyści z irackiej ropy.