Trwa ładowanie...
d40aarr

Za wybitne osiagnięcia - nagrody ministra kultury

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał 17 osobom doroczne nagrody za wybitne osiągnięcia m.in. w dziedzinie teatru, filmu i literatury.

d40aarr
d40aarr

Z branży filmowej nagrodzono Stanisława Różewicza, autora ponad 30 filmów fabularnych i dokumentalnych, a także Witolda Giersza, twórcę ponad 50 filmów animowanych. W dziedzinie literatury nagrodzono: Zofię Romanowiczową, polską pisarkę mieszkającą w Paryżu, Krystynę Miłobędzką i Elżbietę Isakiewicz.

W dziedzinie muzealnictwa nagrodę przyznano Mariuszowi Hermansdorferowi, dyrektorowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W dziedzinie sztuki ludowej nagrodę otrzymała Ewelina Pęksowa, znana malarka na szkle. W dziedzinie muzyki nagrodzono kompozytora Andrzeja Nikodemowicza i skrzypka Konstantego Andrzeja Kulkę.

Nagrodę za upowszechnianie kultury w zakresie bibliotekarstwa dostał Stanisław Krzywicki, a w zakresie ochrony dóbr kultury - prof. Teresa Zarębska, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w tematyce teorii i historii urbanistyki oraz ochrony miast zabytkowych. W dziedzinie plastyki nagrodzony został Jerzy Bereś.

Za wydarzenie roku 2000 Ujazdowski uznał ubiegłoroczny sukces polskiej ekspozycji na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie. Za przygotowanie tego wydarzenia nagrodzeni zostali Andrzej Nowakowski i Albrecht Lempp.

Minister zadecydował również o przyznaniu dwóch Dorocznych Nagród Honorowych: dla zespołu Teatru Ósmego Dnia z Poznania oraz Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 16 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. (an)

d40aarr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40aarr
Więcej tematów