Trwa ładowanie...
d2dl6ox

Za tydzień odbędą się próbne egzaminy gimnazjalne

Za tydzień (we wtorek 16 października) w całej Polsce odbędzie się próbny egzamin dla uczniów III klas gimnazjów.

d2dl6ox
d2dl6ox

18 i 19 września odbyły się próbne nowe matury, 2 października - próbny egzamin dla uczniów VI klas szkół podstawowych.

Wszystkie trzy próby organizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Wszyscy uczniowie w całej Polsce, którzy wezmą udział w próbie, będą w tym samym czasie rozwiązywać takie same zadania, podobnie jak podczas właściwego egzaminu.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez gimnazjalistów sprawdzą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

d2dl6ox

Próby służyć mają nie tylko oswojeniu uczniów z zupełnie nową formą sprawdzania ich wiedzy i umiejętności, lecz także mają sprawdzić sprawność działania okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Próbny egzamin gimnazjalny nie będzie miał dokładnie takiej samej formy, jak prawdziwy egzamin, który odbędzie się wiosną. Jesienią uczniowie zdawać będą tylko jedną z dwóch części egzaminu: albo z wiedzy humanistycznej, albo z matematyczno-przyrodniczej, a o tym, którą, dowiedzą się dopiero na sali, po rozpoczęciu próby.

W części humanistycznej egzaminu od ucznia oczekiwane będą umiejętności i wiadomości dotyczące czytania i odbioru tekstów (literackich, popularnonaukowych, źródeł historycznych, aktów prawnych, instrukcji, encyklopedii, reprodukcji dzieł sztuki) oraz tworzenia własnego tekstu.

W części matematyczno-przyrodniczej egzaminu od ucznia oczekuje się umiejętnego stosowania terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu), wyszukiwania i stosowania informacji, wskazywania i opisywania faktów, związków i zależności (zwłaszcza przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych).

d2dl6ox

Wyniki próbnych egzaminów dla gimnazjalistów będą znane za ok. 6 tygodni.

Egzamin po III klasie gimnazjum ma charakter powszechny i obowiązkowy (pisać go będą także uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych). Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. Uzyskane przez uczniów wyniki egzaminu nie będą miały jednak wpływu na promocję oraz na oceny na świadectwie szkolnym (okręgowe komisje egzaminacyjne będą przekazywać do szkół wyniki egzaminów dopiero po klasyfikacjach).

Wynik egzaminu będzie miał natomiast wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Właściwy egzamin gimnazjalny odbędzie się 9 i 10 maja. (ajg)

d2dl6ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dl6ox
Więcej tematów