Trwa ładowanie...

Nieoczekiwane słowa. Tak polski ambasador skrytykował rząd

- Po polskiej stronie czasem widzę zbyt dużo temperamentu - stwierdził Dariusz Pawłoś, ambasador RP w Niemczech, w rozmowie z niemieckimi mediami. Jak dodał, niektórzy politycy w Polsce nie zastanawiają się, "jak możemy okazać zrozumienie dla niemieckiego stanowiska".

Za mało "zrozumienia" dla Berlina? Przytyk polskiego ambasadora. Na zdjęciu Dariusz Pawłoś, ambasador RP w NiemczechZa mało "zrozumienia" dla Berlina? Przytyk polskiego ambasadora. Na zdjęciu Dariusz Pawłoś, ambasador RP w NiemczechŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d1wcswe
d1wcswe

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Polski ambasador w Niemczech Dariusz Pawłoś w wywiadzie dla dziennika "Koelner Stadt-Anzeiger" odniósł się do kwestii rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Jak podkreślał, nie rozumie stanowiska części niemieckich ekspertów, którzy namawiają władze w Kijowie do rozpoczęcia rozmów pokojowych z Władimirem Putinem.

Za mało "zrozumienia" dla Berlina? Ostrożna krytyka polskiego ambasadora

- Ze złem się nie negocjuje. Putin nie może wygrać, bo wtedy się nie zatrzyma. Zwłaszcza że w Rosji nie ma opozycji, która mogłaby go zatrzymać - komentował Pawłoś.

Dyplomata skrytykował również Berlin za opieszałość w podejmowaniu decyzji o dostawach broni dla Ukrainy. - Było to dla nas niezrozumiałe. Albo się pomaga, albo nie - stwierdził polski przedstawiciel.

d1wcswe

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kaczyński spotka się Bidenem? "Nie wszystkie punkty ustalone"

Dziennikarze niemieckiej gazety dopytywali ambasadora, czy ten miałby również jakieś "rekomendacje" dla polityków z polskiego rządu.

- Po polskiej stronie widzę czasem za dużo temperamentu. Żongluje się mocnymi argumentami, nie zadając sobie pytania, co znajduje się w tle. Ani tego, jak możemy okazać zrozumienie dla niemieckiego stanowiska. Ubolewam, że niektórzy nasi politycy tego nie robią - powiedział Pawłoś.

d1wcswe

Nowy ambasador w Berlinie. Pawłoś "diametralnie" inny od Przyłębskiego

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", takie stanowisko Pawłosia różni się "diametralnie" od retoryki Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech w latach 2016-2022.

- Ostatnie sto lat niemieckiej polityki wobec Polski było katastrofą - epoką, w której niemiecka arogancja ujawniła się w całej swej podłości, a niemieckie interesy stały zawsze na pierwszym planie - mówił w listopadzie 2018 roku ówczesny ambasador.

Andrzej Przyłębski - prywatnie mąż prezes TK Julii Przyłebskiej - odszedł ze stanowiska w styczniu 2022 roku. Przez kilka miesięcy placówka w Berlinie nie miała ambasadora. 18 października 2022 powołany na ambasadora RP w Niemczech został Dariusz Pawłoś. Sprawowanie funkcji rozpoczął 22 listopada.

d1wcswe

Źródło: "Koelner Stadt-Anzeiger"/"Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj