PolskaZa kierownicą 90 tys. potencjalnych więźniów

Za kierownicą 90 tys. potencjalnych więźniów

Policja alarmuje, że pomimo podwyższenia kar, wzrasta liczba kierowców zatrzymywanych za jazdę po pijanemu. W tym roku policja zatrzymała już ponad 90 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Według przepisów prawa karnego za jazdę po pijanemu grozi kara do 2 lat więzienia.

Obraz

Według policyjnych statystyk tylko w 2001 roku zaostrzone przepisy spowodowały, że mniej kierwców jeździło po pijanemu. Jednak, jak podkreślił komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji, z roku na rok liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wzrasta.

Karę więzienia za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym wprowadzono w 2000 roku, co miało zahamować plagę pijaństwa wśród kierowców. Jednak bardzo rzadko ktoś, kto kierował po pijanemu trafia do więzienia. Bardzo często sądy skazują nietrzeźwych kierowców na karę w zawieszeniu.

Zdaniem Huberta Gąsiora sędziego Sądu Rejonowego w Warszawie, kara w zawieszeniu nie oznacza, że łamiący przepisy jej nie ponosi. Taki człowiek w okresie zawieszenia jest kontrolowany i w razie naruszenia prawa sąd zarządza wykonanie kary.

Wielu kierowców myśli, że następnego dnia po wypiciu alkoholu, będą mogli spokojnie usiąść za kierownicą. Tymczasem zdaniem doktora Bogusława Habrata z Instytutu Psychiatrii i Neurologii nawet następnego dnia po wypiciu, kierowca nie ma pełnej kontroli nad pojazdem.

Maksymalną zawartością alkoholu we krwi u kierowcy, jaką dopuszcza polskie prawo, jest 0.18 promila.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)