Trwa ładowanie...

Za darmo: Niezwykła wystawa w Muzeum Drukarstwa

Wystawie towarzyszą warsztaty z projektowania graficznego.

Za darmo: Niezwykła wystawa w Muzeum Drukarstwa
d151wbb
d151wbb

Niepowtarzalna kreska, kolorystyka i styl, czyli niezapomniani twórcy ilustracji książek dla dzieci w czasach PRL-u. Książki dla najmłodszych od lat 50-tych do lat 80-tych ubiegłego wieku można zobaczyć na wystawie w Muzeum Drukarstwa w Warszawie.

- To był dla polskich grafików najpiękniejszy okres - zapewnia kustosz wystawy Maria Biegańska. - Polska Szkoła Ilustracji była wtedy równie znana na świecie jak Polska Szkoła Plakatu czy Polska Szkoła Filmowa. Zdobywała międzynarodowe laury, z wystaw graficy przywozili dziesiątki medali, z Mediolanu przywieźli nawet 10 złotych medali indywidualnych - wspomina kustosz wystawy.

Jej zdaniem artyści ci byli wyjątkowi, bo każdy z nich miał swoje oblicze artystyczne, a w ich pracach nie widać żadnych naleciałości z zagranicy. - Polska ilustracja dla dzieci stawiała na styl i indywidualność, a grafik zdany był tylko na siebie, ponieważ nie można było korzystać z programów komputerowych, które dziś ułatwiają pracę - dodaje Maria Biegańska. I przypomina, że absolutnym mistrzem gatunku był Jan Marcin Szancer, który zilustrował ponad 300 książek dla dzieci. Miał swoją technikę malowania, a skupiał się głównie na pokazywaniu akcji, unikając przenośni czy bajkowości.

W Muzeum Drukarstwa w Warszawie można zobaczyć także książki z ilustracjami Antoniego Uniechowskiego, Józefa Wilkonia, Olgi Siemaszko, Antoniego Boratyńskiego czy Janusza Stannego. Wystawie towarzyszą warsztaty z projektowania graficznego.

d151wbb

Muzeum Drukarstwa mieści się przy ul. Ząbkowskiej 23/35. Czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Wstęp na wystawę jest wolny.

(IAR/WawaLove.pl)

d151wbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d151wbb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj