ycipk-2vsvwu

Z Trybunałem jest coraz gorzej. Nowy raport mówi wszystko

Coraz mniej wyroków i coraz mniejsze zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego. Fundacja Batorego wydała raport, który skomentowali już politycy PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezesem Trybunału Konstytucyjnego od grudnia 2016 r. jest Julia Przyłębska
Prezesem Trybunału Konstytucyjnego od grudnia 2016 r. jest Julia Przyłębska (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
ycipk-2vsvwu

Jak obliczyli autorzy raportu, TK wydał 88 orzeczeń w 2017 r. To najmniejsza liczba od 2003 roku. Nawet w porównaniu z 2016, sędziowie zaliczyli spadek - z raportu wynika, że o 11 proc. Ta niska aktywność jest następstwem niższej liczby wniosków, które trafiają do Trybunału. Ekspercie uważają, że obywatele w ten sposób okazują mu brak zaufania.

– Trybunał działa w zwolnionym tempie, a przede wszystkim stracił zaufanie świata prawniczego i stracił też zaufanie obywateli – komentuje raport Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w rozmowie z TVN24.

Prawo i Sprawiedliwość również zareagowało na raport. Zdaniem części polityków, ważniejsza od ilości orzeczeń jest ich jakość. – Mniej wniosków wpływa do Trybunału, więc odsetek właściwie w stosunku do tych wniosków, które wpływają, jest lepszy, czyli większy procent spraw, a przynajmniej nie gorszy, Trybunał rozpatruje i kończy te postępowania – przekonuje Marcin Horała z PiS.

ycipk-2vsvwu
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vsvwu

ycipk-2vsvwu
ycipk-2vsvwu