Trwa ładowanie...

Z Trybunałem jest coraz gorzej. Nowy raport mówi wszystko

Coraz mniej wyroków i coraz mniejsze zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego. Fundacja Batorego wydała raport, który skomentowali już politycy PiS.

Share
Z Trybunałem jest coraz gorzej. Nowy raport mówi wszystko
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d1due89

Jak obliczyli autorzy raportu, TK wydał 88 orzeczeń w 2017 r. To najmniejsza liczba od 2003 roku. Nawet w porównaniu z 2016, sędziowie zaliczyli spadek - z raportu wynika, że o 11 proc. Ta niska aktywność jest następstwem niższej liczby wniosków, które trafiają do Trybunału. Ekspercie uważają, że obywatele w ten sposób okazują mu brak zaufania.

– Trybunał działa w zwolnionym tempie, a przede wszystkim stracił zaufanie świata prawniczego i stracił też zaufanie obywateli – komentuje raport Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w rozmowie z TVN24.

Prawo i Sprawiedliwość również zareagowało na raport. Zdaniem części polityków, ważniejsza od ilości orzeczeń jest ich jakość. – Mniej wniosków wpływa do Trybunału, więc odsetek właściwie w stosunku do tych wniosków, które wpływają, jest lepszy, czyli większy procent spraw, a przynajmniej nie gorszy, Trybunał rozpatruje i kończy te postępowania – przekonuje Marcin Horała z PiS.

d1due89

Podziel się opinią

Share
d1due89
d1due89
Więcej tematów