PolskaZ nim nie ma żartów - może zabić!

Z nim nie ma żartów - może zabić!

Każdy chce się pochwalić piękną opalenizną w pracy czy na spotkaniu z przyjaciółmi. Ale pamiętajmy: ze słońcem nie ma żartów! Choć ma zbawienne właściwości lecznicze, to w nadmiarze może być bardzo groźne!

Przed wyjściem na słońce zabezpieczmy ciało kremem z odpowiednim filtrem i weźmy ze sobą wodę do picia. Podczas plażowania unikajmy picia alkoholu. Pamiętajmy też o tym, by dzieci chronić przed ostrym słońcem. Te najmłodsze nie powinny się w ogóle opalać! Na szczęście zasady bezpiecznego plażowania dobrze znają Justyna Jaźnicka (24 l.) i Samanta Malczyk (20 l.), które spotkaliśmy na warszawskim basenie.

Śliczne dziewczyny cieszą się, że już jest ciepło i w końcu mogą się opalać. – Nareszcie mamy lato. Smaruję się kremem z filtrami, bo nie chcę się spiec na słońcu – mówi nam Justyna. - Przecież opalenizna ma być brązowa, a nie czerwona jak pancerz u gotowanego raka!

Jej koleżanka również kocha się opalać, ale bezpiecznie. – Co pewien czas wchodzę do wody, żeby się ochłodzić – mówi Samanta. – Poza tym nie przesiaduję cały dzień na słońcu. Nie chcę dostać udaru!

Doktor Waldemar Pawłoski, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu w Ostródzie, ostrzega:

- Nie śpij na słońcu! We śnie nie odczuwamy nadchodzącego udaru słonecznego. Temperatura naszego ciała w tym czasie dochodzi nawet do 41 stopni Celsjusza. Dzieli nas wówczas jeden stopień od śmierci! Śpiący człowiek szybko się odwadnia.
- Nie pij alkoholu! Alkohol prócz słońca dodatkowo nas odwadnia. To może prowadzić do udaru, a w konsekwencji – do zawału serca.
- Źle się czujesz, zejdź ze słońca! Jeżeli czujemy piekącą czerwoną skórę, wymioty, dreszcze lub bóle głowy, powinniśmy jak najszybciej zejść ze słońca i się schłodzić. Najpierw w cieniu, a później w chłodnej wodzie.
- Nośmy czapkę! Zawsze powinniśmy nosić nakrycie głowy, a skórę nawilżać kremami z filtrami przeciwsłonecznymi. Jak plażujemy nad wodą, powinniśmy zmieniać pozycję podczas opalania się i możliwie często schładzać się w wodzie. Do tego należy pić dużo płynów, najlepiej chłodnej wody (10-15 st. C).

Unikaj opalania się:

  1. Jeżeli miałeś problemy z sercem lub układem krążenia, unikaj słońca w godzinach, kiedy najbardziej grzeje, to znaczy od 12 do 16. Jeżeli już musisz wyjść na zewnątrz po zakupy, lekarza czy urzędu, zabierz ze sobą litrową butelkę zimnej wody, a nie słodkiego napoju.
  2. Jeżeli przyjmujesz leki, nawet te bez recepty, sprawdź w ulotce, czy nie ma przeciwwskazań do przebywaniu na słońcu. Szkodzą nawet zioła – takie jak dziurawiec!
  3. Osoby starsze i schorowane, a także te, które są osłabione po przejściu operacji, powinny unikać słońca. Nawet jeśli przebywają w cieniu, powinny mieć stale przy sobie chłodną wodę. Jak organizm odczuje jej niedobór, powiadomi nas o tym pieczeniem w ustach.
  4. Kobiety i nastolatki w czasie miesiączki nie powinny zażywać kąpieli słonecznych. W skrajnych przypadkach przy przegrzaniu ciała może się skończyć zawałem mięśnia sercowego. W czasie menstruacji spada odporność organizmu.
  5. Nie wolno wchodzić do wody, a zwłaszcza wskakiwać do niej, bezpośrednio ze słońca. Kontakt z zimną wodą, gdy jesteśmy rozgrzani, może się skończyć szokiem termicznym, a nawet zatrzymaniem pracy serca i śmiercią.

Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Skatowana Ania umarła

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)