Trwa ładowanie...

"Z czasem zaczęło brakować powietrza" - zmarła 19. ofiara paniki na Love Parade

Do 19. osób wzrosła liczba śmiertelnych ofiar paniki, jaka wybuchła w sobotę w trakcie festiwalu muzyki techno Love Parade w Duisburgu na zachodzie Niemiec. Ponad 340 ludzi odniosło obrażenia - podał w niedzielę rano rzecznik tamtejszej policji. Poprzedni bilans mówił o 18 zabitych i ok. 100 rannych. Władze nie sprecyzowały, czy wśród poszkodowanych byli obcokrajowcy.

"Z czasem zaczęło brakować powietrza" - zmarła 19. ofiara paniki na Love ParadeŹródło: AFP
d2n0lke
d2n0lke

Według dotychczasowych informacji wśród ofiar nie ma obywateli Polski. Kazimierz Fordon z polskiego konsulatu w Kolonii zapewnił, że konsulat pozostaje w kontakcie z policją w Duisburgu na wypadek, gdyby wśród ofiar zidentyfikowano obywateli polskich.

Do tragedii doszło w tunelu przed wejściem na teren festiwalu, odbywającego się na starym dworcu towarowym niedaleko głównej stacji kolejowej w Duisburgu. Tunel stał się wąskim gardłem, gdy pod koniec imprezy, przed godz. 18.00, tysiące ludzi usiłowało dostać się jeszcze na teren parady, a jednocześnie wielu uczestników zaczęło kierować się do wyjść.

d2n0lke

Zgromadzonym w tunelu ludziom z czasem zaczęło brakować powietrza, panował coraz większy tłok. Naoczny świadek zdarzenia opowiadał w telewizji NTV, że ludzie w tunelu tratowali się nawzajem. Niektórzy wdrapywali się na ogrodzenie oraz nasypy przy tunelu, by dostać się na teren imprezy. Wyjścia ewakuacyjne z tunelu były zamknięte. - To była masowa panika - powiedział mężczyzna.

Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy początkowo nie poinformowali o tragedii uczestników Love Parade i nie przerwali imprezy, obawiając się kolejnego wybuchu paniki w ponadmilionowym tłumie.

Po otwarciu wyjść ewakuacyjnych ludzie zaczęli opuszczać ogrodzony teren. Podstawiono dla nich 120 autobusów. O godz. 23.00 impreza została zakończona.

Niemiecka policja uruchomiła numer telefonu dla krewnych uczestników Love Parade w Duisburgu: 0049 (0) 203 94 000.

d2n0lke

Tragedią wstrząśnięte są władze Niemiec. - Młodzi ludzie przyszli się bawić, zamiast tego są ofiary śmiertelne i ranni. Jestem wstrząśnięta i smutna w obliczu ich cierpienia i bólu. W tych trudnych godzinach jestem myślami z krewnymi ofiar. Bardzo im współczuję - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę wieczorem w Berlinie. Prezydent Niemiec Christian Wulff zażądał wyjaśnienia przyczyn tragedii.

Kondolencje złożył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Początkowo Love Parades odbywały się w Berlinie, a od 2007 r. - w Zagłębiu Ruhry.

d2n0lke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0lke
Więcej tematów