XV Światowy Dzień Chorego
11 lutego - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w Zakładzie Opieki Leczniczej Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Bednarskiej, prymas Polski kard. Józef Glemp odprawi mszę świętą w intencji chorych, a zwłaszcza chorych nieuleczalnie, którym są poświęcone tegoroczne obchody.
Papież Benedykt XVI w specjalnym orędziu na ten Dzień napisał, że Kościół pragnie wesprzeć chorych nieuleczalnie i w fazie terminalnej, apelując o sprawiedliwą politykę społeczną, która może pomóc wyeliminować przyczyny wielu chorób.
Papież domaga się też "lepszej opieki nad umierającymi oraz osobami, które nie mogą liczyć na żadne leczenie". Zwraca uwagę na to, że trzeba popierać taką politykę, która potrafi stworzyć odpowiednie warunki, aby ludzie mogli godnie znosić także choroby nieuleczalne i stawać w obliczu śmierci.
W tym roku centralne uroczystości XV Światowego Dnia Chorego - zgodnie z wolą papieża - odbędą się w stolicy Korei Południowej - Seulu.
Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.
Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie, wyznaczonych przez papieża.
Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią.
W polskich kościołach, szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej zostaną odprawione msze św. w intencji chorych. Obłożnie chorzy będą odwiedzani również w domach przez swoich duszpasterzy.