Trwa ładowanie...
dc8iwcz

XII Festiwal Mozartowski od soboty w Warszawie

Spektaklem "Wesele Figara" rozpocznie się w sobotę XII Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej. Mozartowskie święto, cieszące się zainteresowaniem polskiej i zagranicznej publiczności, potrwa do 26 lipca.

dc8iwcz
dc8iwcz

Warszawski festiwal to jedyna na świecie prezentacja wszystkich dzieł scenicznych Mozarta. Co roku, w ciągu kilku tygodni, festiwalowa publiczność ma możność obejrzenia i wysłuchania w oryginalnych wersjach językowych m.in. "Don Giovanniego", "Czarodziejskiego fletu", "Uprowadzenia z Seraju" czy "Cosi fan tutte".

Prezentowane są także m.in.: "La clemenza di Tito" ("Łaskawość Tytusa"), "La finta semplice" ("Rzekoma naiwna"), "Mitridate, Re di Ponto" ("Mitridates, Król Pontu"), "Ascanio in Alba" ("Askaniusz w Albie"), "Betulia liberata" ("Betulia wyzwolona"), "Il sogno di Scipione" ("Sen Scypiona"), "La finta giardiniera" ("Rzekoma ogrodniczka").

Obok spektakli operowych, w programie festiwalu są wykonania mozartowskiego "Requiem" i Mszy c-moll KV 427 oraz utworów symfonicznych i kameralnych.

Festiwal służy przedstawieniu "opera omnia" najwybitniejszego kompozytora wszech czasów, a również ma upamiętniać fakt, że Warszawa, do której Wolfgang Amadeusz nigdy nie zawitał, była za jego życia i jest do dzisiaj ośrodkiem kultu jego wszechstronnej twórczości - napisał w festiwalowym katalogu szef Opery Kameralnej, Stefan Sutkowski.

dc8iwcz

Dziewięć miesięcy po wiedeńskiej premierze - jak zwrócił uwagę Sutkowski - w Warszawie wystawiono "Uprowadzenie z Seraju" we własnej inscenizacji; dwa lata po premierze w Pradze do Warszawy przyjechał z "Don Giovannim" zespół Guardasoniego w prawie nie zmienionym od praskiej premiery składzie solistów.

Cenioną przez publiczność cechą Festiwalu Mozartowskiego w Operze Kameralnej jest przywiązanie do tradycji inscenizacyjnej: opery są pokazywane w interpretacjach scenicznych duetu reżysersko-scenograficznego Ryszard Peryt-Andrzej Sadowski. Zmieniają się jedynie obsady spektakli.

Opera Kameralna przymierza się m.in. do wykonań oper Mozarta na dawnych instrumentach. Jak na razie, w takiej wersji wykonywane było jedynie dzieło pantomimiczne "Pantalone e Colombina". Były już pierwsze podejścia do wykonań na instrumentach z epoki wczesnych oper wiedeńskiego mistrza, ale na przeszkodzie stanęły braki instrumentarium.

Część publiczności zetknie się podczas festiwalu z dziełami scenicznymi Mozarta po raz pierwszy. Są jednak również tacy - jak twierdzi Sutkowski - którzy wezmą udział w mozartowskim święcie nawet po raz dwunasty. (aka)

dc8iwcz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc8iwcz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj