"Co tu więcej regulować?". Andrusiewicz o obowiązku szczepień
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał, że najprawdopodobniej od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Zapowiedział również możliwy powrót dzieci do szkół po feriach.
- Dziś będzie to niższy wynik niż tydzień temu - powiedział Wojciech Andrusiewicz w Radiu Plus o najnowszych danych pandemicznych w Polsce. - Tendencja spadkowa utrzymuje się. Dziś mamy kolejny dzień, w którym odnotowujemy spadki, porównując i tydzień do tygodnia i dzień do dnia - zdradził.
Rzecznik resortu dodał, że temu spadkowi towarzyszy także spadek zleceń z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ponieważ ostatniej doby mieliśmy w granicach 50 tys. wykonanych testów. - Mamy też spadek wykonanych testów, co oznacza, że raczej w tej piątej fali powoli schodzimy - mówił.
Powrót dzieci do szkół?
Pytany o powrót dzieci po feriach do szkół, stwierdził, że możliwa jest "hybryda ogólnopolska". - Nie wykluczamy, że w części województwo ten powrót będzie mógł się odbyć, a w części jeszcze nie - stwierdził.
Zapowiedział, że podejmując decyzję, będzie branych pod uwagę wiele wskaźników.
Zniesienie restrykcji?
Pytany o możliwe zniesienie obostrzeń, Andrusiewicz powiedział, że "tego typu decyzje będzie ogłaszał premier wspólnie z ministrem zdrowia". - Analizujemy tę sytuację w innych krajach. Widzimy, co między innymi robią Czesi, Hiszpanie, Francuzi, Duńczycy. Patrzymy, co się dzieje, gdy te kraje wschodzą z restrykcji. Jest to temat do dyskusji - mówił.
Dopytywany, co jest brane pod uwagę, rzecznik ministerstwa dodał, że nie chciałby wychodzić przed szereg.
Obowiązek szczepień?
Wojciech Andrusiewicz przekazał także, że najprawdopodobniej od 1 marca nie będzie decyzji o obowiązkowych szczepieniach dla służb mundurowych, nauczycieli. - Ale nie jest tak, że jej nie będzie w ogóle - dodał.
Przyznał, że jest za mało czasu, by te szczepienia przeprowadzić.
Pytany, jak egzekwować obowiązek szczepień dla służb medycznych, Andrusiewicz powiedział, że podobnie jak w przypadku obowiązkowych szczepień na żółtaczkę. - Bez tych szczepień żaden lekarz ani pielęgniarka nie będzie dopuszczona do pacjenta. Tu jest podobnie. Co tu więcej regulować? Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest bezpieczny dla pacjenta - wskazał.
Wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział istotne zmiany dotyczące działań rządu w związku z pandemią. We wtorek ma zostać podjęta decyzja o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich.
Zmiany mają być ogłoszone w środę przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Ministerstwo zmienia sposób raportowania
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowy element do codziennych raportów dotyczących pandemii koronawirusa w Polsce. Od poniedziałku podawana jest także liczba osób, które zostały ponownie zakażone.
"W związku z rosnącą falą ponownych zakażeń, która jest charakterystyczna dla fali wirusa w wersji Omikron, zmieniamy system raportowania, wskazując dodatkowo liczbę osób, które zakaziły się ponownie" - poinformowano w komunikacie.
"Mamy 24 404 (w tym 2427 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
Z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 9 osób.