Wyzwolenie Auschwitz w Sieci
Stronę internetową poświęconą obchodom 60. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz i Oświęcimia uruchomił oświęcimski magistrat. Witryna dostępna jest pod adresem www.um.oswiecim.pl/rocznica.
29.11.2004 | aktual.: 29.11.2004 14:50
Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek powiedział, że na stronie udostępnione zostaną informacje historyczne, a także praktyczne dla osób zainteresowanych uczestnictwem w uroczystościach. Chodzi o to, by udostępnić wszystkim, którzy chcą wziąć udział w uroczystościach 27 stycznia i wokół tej daty, maksymalną ilość informacji, co się będzie odbywało, gdzie i w jakich godzinach, w jaki sposób można skorzystać z noclegu i gdzie go znaleźć, jak rozwiązać problemy z wyżywieniem i transportem - wyjaśnił Marszałek.
Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała w poniedziałek, że na razie strona nie została do końca uzupełniona. Stanie się to w najbliższych dniach. Dostępna będzie wkrótce również wersja angielska.
W styczniowych obchodach 60. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau ma uczestniczyć około 10 tysięcy osób, w tym 2 tysiące byłych więźniów. Obecni będą także prezydenci wielu państw. Swoją wizytę potwierdzili już prezydenci Izraela, Rosji, Francji, Niemiec, Słowenii oraz Polski.
Hitlerowski obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W walkach o wyzwolenie obozu oraz miasta Oświęcimia zginęło 231 żołnierzy radzieckich
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. W obozie Auschwitz-Birkenau hitlerowcy więzili ponad 1,3 miliona osób. Życie straciło tam ponad 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.