Trwa ładowanie...

Wywożą rakiety z Białorusi. Desperacki ruch Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 263. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Rosjanie przenoszą zapasy rakiety S-300 i S-400 z Białorusi do Donbasu - podał serwis Ukraińska Prawda, powołując się na informacje kanału "Białoruski Hajun". To świadczy o ich desperacji. Rakiety tego typu są normalnie wykorzystywane w systemach obrony przeciwlotniczej. Jednak armia Putina, której kończą się zapasy innych pocisków, wykorzystuje je obecnie także do zwalczania celów naziemnych.. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rakieta S-300 i mapa przelotów rosyjskich Ił-76Rakieta S-300 i mapa przelotów rosyjskich Ił-76Źródło: Forum, fot: Twitter
d44cjth
d44cjth
  • Rosjanie przenoszą zapasy rakiety S-300 i S-400 z Białorusi do Donbasu - podał serwis Ukraińska Prawda, powołując się na informacje kanału "Białoruski Hajun".
  • Działacze białoruskiej grupy aktywistów "Białoruski Gajun" udostępnili zdjęcie rosyjskiego myśliwca MiG-a-31K, wykonującego lot szkoleniowy nad terytorium Białorusi. Według doniesień maszyna jest uzbrojona w hiperdźwiękową rakietę Ch-47M2 Kindżał.
  • Były wagnerowiec Jewgienij Nużyn wrócił z ukraińskiej niewoli dzięki wymianie. Został porwany i brutalnie zamordowany przez członków Grupy Wagnera, ponieważ przeszedł na stronę ukraińską.

Trwa łączenie
21:56, 13.11.2022

Eksplozje w Charkowie.

21:51, 13.11.2022

W Charkowie słychać było eksplozje.

21:39, 13.11.2022

Sześć osób zostało rannych w eksplozji rosyjskiej miny w obwodzie chersońskim - podał serwis Ukraińska Prawda.  

21:29, 13.11.2022

- W obwodzie chersońskim armia Rosji pozostawiła po sobie ślady takich samych okrucieństw, jak w innych regionach, w których była – powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że w regionie udokumentowano już ponad 400 zbrodni wojennych. 


- Znajdowane są ciała zabitych, i cywilnych, i wojskowych – relacjonował. Mówił, że na wyzwolonych terenach „kontynuowane są zatrzymania rosyjskich żołnierzy i najemników, unieszkodliwianie dywersantów”. 


Zełenski podkreślił, że sytuacja w regionie jest wciąż niebezpieczna, m.in. ze względu na miny. Poinformował też o śmierci jednego sapera i obrażeniach odniesionych przez czterech innych podczas rozminowywania. 


Stwierdził ponadto, że władze lokalne “przywracają porządek publiczny w 226 miejscowościach, w których żyje ponad 100 tys. ludzi". 


- Przywracamy łączność, internet, telewizję. Robimy wszystko, by jak najszybciej można było przywrócić techniczne możliwości dostarczania prądu i wody. Wznowimy działanie transportu i poczty. Przywrócimy pogotowie i medycynę – wymieniał Zełenski. 


Prezydent Ukrainy zaznaczył, że siły rosyjskie nie zmniejszają intensywności ataków w obwodzie donieckim, ale wojska ukraińskie „nie pozwalają przełamać obrony".  

21:05, 13.11.2022

W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm powietrzny.

20:56, 13.11.2022

Na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego odkryto wiele izb tortur. Rosjanie organizowali je najczęściej na komisariatach policji – podał Jewgienij Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.  

20:31, 13.11.2022

Nagranie sprzed około dwóch miesięcy. Najpewniej wykonane w obwodzie chersońskim. Załoga ukraińskiego bojowego wozu piechoty, po brawurowym rajdzie wśród pocisków, wypiera Rosjan z pozycji przy drodze.  

20:23, 13.11.2022

Od ogłoszenia decyzji o wycofaniu wojsk rosyjskich z Chersonia, kremlowscy propagandyści wciąż analizują, dlaczego wojna w Ukrainie nie idzie. W sobotę Olga Skabiejewa, gospodyni popularnego talk-show “60 Minut” w rosyjskiej telewizji państwowej, stwierdziła, że “nikt nie był przygotowany na taką wojnę”. 


- Nikt nie spodziewał się wielkiej, globalnej, wojny. Nikt nie spodziewał się, że przeszło 50 nadstawi karku za Ukrainę. Nasza armia nie jest ani duża, ani przygotowana do tak ambitnych wojen! - podsumowała. Zapomniała jednak chyba, kto tę wojnę rozpoczął. 

20:13, 13.11.2022

Co do walk na Mierzei Kinburnskiej, to z pewnością coś jest na rzeczy. W niedzielę wieczorem rosyjska agencja RIA-Novosti podała, że “rosyjska armia zneutralizowała tam około 20 ukraińskich sabotażystów, którzy próbowali dokonać desantu w okolicach wsi Pokrowskoje”. Jaka naprawdę jest sytuacja na Mierzei? Trudno to ocenić.   

20:00, 13.11.2022

A propos poprzedniego wpisu. W niedzielę w rosyjskich mediach, konkretnie na RosZMI, pojawiły się doniesienia, jakoby ukraińskie wojska odbiły w sobotę Mierzeję Kinburnską do wysokości wsi Herojskie. Póki co ukraińska armia oficjalnie nie potwierdziła tej informacji.

19:24, 13.11.2022

Ukraińska armia odbiła miejscowość Makijiwka w obwodzie ługańskim. Informację potwierdziły już oficjalnie ukraińskie władze obwodu - podał serwis Ukraińska Prawda.

19:02, 13.11.2022

Ukraińska artyleria niszczy dwa rosyjskie wozy bojowe piechoty BMD. Nagranie z obwodu chersońskiego.

19:00, 13.11.2022

Rosjanie przenoszą zapasy rakiety S-300 i S-400 z Białorusi do Donbasu - podał serwis Ukraińska Prawda, powołując się na informacje kanału “Białoruski Hajun” na Telegramie. Jego administratorzy od początku rosyjskiej inwazji śledzą ruchy wojsk na terenie Białorusi. 


“Białoruski Hajun” podał, że w ciągu ostatnich dwóch dni na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem ośmiokrotnie lądowały rosyjskie samoloty transportowe Ił-76. Według ich informacji maszyny przeniosły zapasy rakiet S-300 i S-400, najpewniej do Rostowa nad Donem. Stamtąd prawdopodobnie trafią one do Donbasu.  


Rakiety S-300 i S-400 wykorzystywane są w systemach obrony przeciwlotniczej. Jednak Rosjanie, którym kończą się zapasy innych rakiet, wykorzystują je obecnie także do zwalczania celów naziemnych.  

18:38, 13.11.2022

Kontynuacja poprzedniego wpisu. Oto cały, pełen pretensji, monolog rosłego rosyjskiego poborowego do oficera. W ostrych słowach, bez przerwy przeklinając, żołnierz zwraca uwagę, że szkolenie jego oddziału było bezsensowne.  


- Udawaliśmy, że ćwiczymy; udawaliśmy, że strzelamy; udawaliśmy, że robimy manewry. Ładowaliśmy dwa magazynki i strzelaliśmy je w przestrzeń, do wyobrażonego wroga. I tak dwa razy, a tylko raz strzelaliśmy do tarcz na strzelnicy. Poza tym na poligonie wyłącznie się masturbowaliśmy! - wykrzykuje żołnierz do oficera.


- W przeciągu dwóch tygodni szkolenia strzelaliśmy tylko 5 razy. Za każdym razem po 15 nabojów. I tak było w każdym oddziale! - relacjonował zdenerwowany żołnierz.   

18:25, 13.11.2022

"Pie...ol się ku...o, co ty możesz mi zrobić?" - tak zwraca się do oficera rosyjski poborowy. A po chwili go uderza. Nagranie wykonano w okolicach Moskwy.

18:20, 13.11.2022

"Obserwujemy zwiększanie zgrupowania wojsk okupacyjnych w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim. Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje. Cywile mają zakaz zbliżania się do lotniska. Do miasta przybywają kolumny od strony Tokmaku" – powiadomił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku. 


Według informacji strony ukraińskiej w części obwodu chersońskiego położonej na lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr, w miejscowościach Kachowka, Tawrijsk i Nowa Kachowka, Rosjanie zmniejszają liczebność swoich wojsk


“Przeciwnik kontynuuje umacnianie swoich pozycji obronnych na lewym brzegu Dniepru" – podano w komunikacie. 

18:03, 13.11.2022

Wojska rosyjskie przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy na miejscowość Kurachowe w obwodzie donieckim, raniąc jedną osobę, ostrzeliwali też Toreck – powiadomiły władze regionu. W nocy ostrzeliwane były m.in. obwód sumski, dniepropietrowski, zaporoski, charkowski, doniecki. 

18:00, 13.11.2022

Kijowska Ławra Peczerska to najważniejszy kompleks świątynny w Ukrainie. Pełni funkcję siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 


W niedzielę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wydała na Facebooku komunikat, w którym poinformowała, że podczas mszy w jednym z kościołów kompleksu śpiewano “pieśni wychwalające Ruski Mir”. SBU zapowiedziała, że “incydent nie pozostanie bez odpowiedniej reakcji”. 


"Ci, którzy w warunkach wojny na pełną skalę rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie, czekają na ‘przebudzenie Matki Rosji’, powinni zrozumieć, że szkodzi to bezpieczeństwu i interesom Ukrainy i naszych obywateli. Nie pozwolimy na takie manifestacje" – zapowiedział szef SBU Wasyl Maluk.   

17:37, 13.11.2022

W centrum Chersonia przywrócono działanie ukraińskiej sieci komórkowej "Kyivstar" - podał serwis Ukraińska Prawda.

17:18, 13.11.2022

„Już drugi dzień trwa świętowanie wyzwolenia obwodu chersońskiego. Ludzie wychodzą na place, na ulice z ukraińskimi flagami, cieszą się, dziękują Siłom Zbrojnym Ukrainy (ZSU). Ja jednak chcę was trochę ostrzec” - napisał na Telegramie w niedzielę szef chersońskich władz obwodowych Jarosław Januszewycz.


„Trwa rozminowywanie, przeciwnik zaminował prawie wszystko. Bardzo was proszę – nie zbierajcie się w tłumnych miejscach. Co więcej, jutro, 14 listopada, w centrum miasta będą prowadzone prace saperskie. Proszę was bardzo, byście nie wjeżdżali do centralnej części miasta” – dodał urzędnik.

16:53, 13.11.2022

W czasie wojny ważny jest nie tylko front militarny, ale również front humanitarny. Kościół zajął pozycję na froncie humanitarnym - mówił w niedzielę we Wrocławiu bp Witalij Krywicki, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie.

16:40, 13.11.2022

Na przełomie ostatnich tygodni w polskiej przestrzeni informacyjnej odnotowuje się coraz więcej dezinformacyjnych działań Rosji. Kremlowska propaganda uważa Polskę za "podżegacza wojennego" poprzez wysyłanie najemników znad Wisły do Ukrainy i próbuje szerzyć taką narrację na Zachodzie. 


Podobnie wygląda sytuacja z Białorusią, która oskarża Warszawę o "wrogie zamiary" wobec jej bezpieczeństwa czy integralności terytorialnej.

16:26, 13.11.2022

Świnka morska została uratowana spod ruin domu w Mikołajowie. 

16:11, 13.11.2022

W obwodach charkowskim i donieckim uruchomiono alarm przeciwlotniczy.

15:57, 13.11.2022

Film przedstawiający kradzież szopa pracza z zoo w Chersoniu. Zwierzę zabrali rosyjscy okupanci.

Źródło: WP Wiadomości, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44cjth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d44cjth
Więcej tematów