Wywiad z Beatą Szydło w TV Trwam i Radiu Maryja
Premier Beata Szydło pojawiła się w TV Trwam pierwszy raz od czasu doniesień o nowej rządowej roli, jaka jest szykowana dla Mateusza Morawieckiego. W pierwszej części wywiadu przyznała, że jako premier oddaje się do dyspozycji prezesa PiS. Teraz Szydło w Radiu Maryja odpowiada na kolejne pytania.
Na wniosek Platformy Obywatelskiej dzisiaj rusza w Sejmie debata nad wotum nieufności wobec rządu, a po niej głosowanie. Choć prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło zostali wezwani przez prezydenta Andrzeja Dudę, nie zabraknie ich w Sejmie.
Szydło: dziękuję za dobre głosy, które padały na temat naszego rządu. To zasługa wielu ludzi, całej biało-czerwonej drużyny, którą tworzymy wszyscy. Jest jeszcze przed nami dużo pracy (...) Samemu człowiek nic nie zrobi
Szydło o pomocy "frankowiczom": prezydent wywiązał się z obietnicy, bo przedstawił swoje projekty
Szydło: kredyty frankowe były nieuczciwe. Wydaje się, że we współczesnym świecie nie powinno dochodzić do takiej sytuacji. (...) rezydent wywiązał się ze swojego zobowiązania, bo przedstawił projekty, ale to wymaga analiz finansowych. Ministerstwo Finansów podniosło, że te projekty nie są do podźwignięcia przez budżet
Szydło o repolonizacji mediów: to reforma, która nas czeka. W Europie już są takie rozwiązania. Nie da się wprowadzić dwóch dużych reform, ponieważ były weta dwóch ustaw sądowniczych i ta reforma przesunęła się w czasie, to mamy nadzieję, że do końca kadencji jeszcze da się ją przeprowadzić
Szydło: to że są różnice zdań, to jest naturalne. Ale naszą siłą, siłą PiS było to, że zawsze potrafiliśmy znaleźć rozwiązanie i pokonywaliśmy trudności
Szydło: najważniejsze jest, by dobra zmiana była razem. To nie jest praca jednej osoby, to gra zespołowa
Słuchacze, w kolejnych telefonach proszą, by premier została na swoim stanowisku
Szydło: opozycja chce wyprowadzić Polskę z UE, bo to oni jeżdżą i skarżą
Szydło: nie możemy dać sobie wmówić, że jeśli nie przyjmiemy zachodniego stylu życia, to jesteśmy gorsi
Szydło: musimy pamiętać, że Europa ma bardzo poważne problemy, bo odeszła od zasad
o. Rydzyk: tylko silna Polska, a nie trzymanie się klamek libertyńskich
Rydzyk dzwoni do studia: lewacy nie pozwolą Polsce być katolicką, być Polską
Rydzyk dzwoni do studia, broni ministra Szyszki
Rydzyk dzwoni do studia: nie podlizujmy się tym, którzy dają nam jakieś tam dotacje
Rydzyk: boję się o Polskę. Jak zobaczyłem, jak prezydent wetuje ustawy, to nie wiedziałem, czy to są polityczne gry
W romowę z Beatą Szydło włączył się ojciec Tadeusz Rydzyk. Zadzwonił do studia. - Polska jest wyspą normalności - mówił
Szydło: przygotowywana jest nowa ordynacja wyborcza, aby wybory były bardziej przejrzyste i uczciwe
Beata Szydło nawiązała w rozmowie w Radiu Maryja do "Ucha Prezesa": wolę pachnąć polskim rosołem niż ośmiorniczkami
Szydło: Polacy byli przez wiele lat pozostawieni sami sobie
- Przez 8 lat, będąc w opozycji, wykonaliśmy bardzo ciężką pracę - przyznała Szydło. Jaką? Premier podkreśliła, że posłowie pracowali w terenie, w komisjach, przygotowywali projekty ustaw. - Dzisiaj nie widzę projektów ustaw składanych w Sejmie - zaznaczyła.
Prowadzący chwali efekty reform rządu PiS - niskie bezrobocie, lepsze warunki do życia najuboższch i biednych. Premier podkreśliła, że wystarczy dobrze zarządzać. I nie kraść.
Premier wyrzuca opozycji, że nie czuje odpowiedzialności za ojczyznę. - Jeżeli my dzisiaj będziemy niszczyć ten dom z pełną świadomością, to robimy szkodę nam wszystkim - uznała.
- Niektórzy już zapomnieli, ale myśmy przywrócili prawo rodziców do decydowania, kiedy dzieci mają iść do szkoły - powiedziała premier. Zaznaczyła również, że obniżenie wieku emerytalnego jest decyzją jej rządu.
Premier potwierdziła, że w czwartek spotyka się komitet polityczny rządu, a na jego posiedzeniu zostaną podjęte decyzje ws. rekonstrukcji.