Błaszczak wszystko wiedział? Człowiek prezydenta uderza

Jacek Siewiera zabrał głos ws. sporu o odpowiedzialność dot. rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. - Bardzo źle się stało, że doszło do obciążenia jednej osoby, jednego żołnierza - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Błaszczak wszystko wiedział? Człowiek prezydenta uderza
Błaszczak wszystko wiedział? Człowiek prezydenta uderza
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwanczuk/REPORTER
oprac. KAR

Wiceminister obrony narodowej przypomniał w Sejmie, że 16 grudnia 2022 r. w miejscowości Zamość obok Bydgoszczy spadła rosyjska rakieta. Zdaniem Cezarego Tomczyka, były szef MON Mariusz Błaszczak wiedział o zagrożeniu.

- Tomczyk poinformował BBN, że ma ustalenia, że pewną część informacji odtajnił i dobrze, że tak się stało, bo sytuacja niewątpliwie wymagała również pewnej transparentności - powiedział na antenie Polsat News Jacek Siewiera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co powinien zrobić Kaczyński? Migalski podsuwa starą receptę

- Dobrze, że dziś widzimy szerszy kontekst. Mogę poruszać się w obszarze informacji, które przekazał minister Tomczyk. One jednoznacznie wskazują, że po pierwsze minister obrony narodowej wiedział o naruszeniu przestrzeni powietrznej. Podejmował w tym celu rozmowy i jakieś ustalenia (...). A jednocześnie na żadnym etapie, nigdy nie doszło do potwierdzenia, aż do momentu znalezienia szczątków, że mamy do czynienia z rakietą - oznajmił szef BBN.

Podkreślił, że "rodzi się pytanie, czy to wada systemu, czy błąd człowieka doprowadził do sytuacji". Zaznaczył, że nawet gdyby ówczesny szef MON nie wiedział o rakiecie, to konieczne było jej przechwycenie. - Spełnione były wszystkie przesłanki do tego, by poinformować przede wszystkim zwierzchnika sił zbrojnych - zaznaczył.

Siewiera powiedział, że "gdy znaleziono szczątki, bardzo źle się stało, że doszło do obciążenia jednej osoby, jednego żołnierza - dowódcy operacyjnego, całością odpowiedzialności".

- Nawet przy pewnych uzasadnionych wątpliwościach - dodał. Oświadczył, że właśnie z tego względu prezydent udzielił wsparcia gen.Tomaszowi Piotrowskiemu.

- (Andrzej Duda - przyp. red) udał się w sposób nieplanowany na miejsce ćwiczeń Anakonda do Ustki, przeprowadził rozmowę z dowódcami, wyjaśnił pewne kwestie i przede wszystkim podkreślił fakt, że za całkowicie nowe sytuacje, z którymi polska armia ma do czynienia, przy braku rozwiązań systemowych, nie można obarczyć winą jednej osoby - wyjaśnił Siewiera. 

Szef BBN przypomniał przysięgę wojskową. Zwrócił uwagę na słowa o "obronie granic" i strzeżeniu honoru żołnierza polskiego. - To robił generał Piotrowski - ocenił.

Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Komunikat polskiego wojska

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w piątek rano, że obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi samolotów Tu-95, Tu-22 oraz MIG-31 wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy. Dodano, że aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne; zapewniono też, że wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione.

Dwie godziny później Dowództwo poinformowało, że "ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej".

Siewiera pytany o komunikat Dowództwa wskazał, że dzieje się dokładnie to samo, o czym wiemy od wielu miesięcy, czyli że siły zbrojne Ukrainy są w "strategicznej operacji obronnej, w defensywie strategicznej i borykają się z niedoborami amunicji, natomiast Federacja Rosyjska dokonuje uderzeń rakietowych i prowadzi nie aż tak nasilone, ale jednak działania ofensywne".

W jego ocenie do takich komunikatów jak piątkowy należy przywyknąć. - Obawiam się, że to będzie element stały i będzie nam towarzyszył tak długo, jak długo będzie trwała agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - powiedział szef BBN.

Czytaj więcej:

Źródło: Polsat News/PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
politykabezpieczeństworakieta

Wybrane dla Ciebie